اولین رکی (Rack) که به فضا ارسال شده است؛ رک (Rack) ۱۹ اینچی HPE Spaceborne Computer-2 در سال ۲۰۲۱ و با همکاری دو شرکت HPE و اسپیس‌ایکس رخ داد.

این رک (Rack) که در ایستگاه فضایی بین‌المللی مستقر شده، شامل سرورهای HPE Edgeline Converged EL4000 Edge و HPE ProLiant با کارهای گرافیکی Nvidia T4 GPU برای پشتیبانی از ترافیک بار کاری هوش مصنوعی است.
کامپیوتر Spaceborne اولین نمایش بلندمدت قابلیت‌های ابر محاسباتی از یک سیستم کامپیوتری تجاری خارج از قفسه در ایستگاه فضایی را نشان می‌دهد.
فرآیند سخت‌سازی نرم‌افزاری ابتکاری HPE از کامپیوتر Spaceborne در برابر تشعشعات زیاد و سایر شرایط شدید در فضا محافظت می‌کند و به آن اجازه می‌دهد عملیات موفقیت‌آمیز خود را حفظ کند.

رک (Rack) 19 اینچی HPE در ایستگاه فضایی بین المللی
نمایش تقریباً بی عیب و نقص هم برای محاسبات فضایی و هم سیستم های رایانه ای که در شرایط سخت روی زمین کار می کنند مفید خواهد بود.
هدف از ماموریت Spaceborne Computer انجام یک مطالعه طولانی مدت برای مشاهده توانایی سیستم کامپیوتری برای عملکرد در فضا، نظارت بر مصرف انرژی و تعیین اثرات تشعشع بر عملکرد سیستم بود.

قرار است در سال ۲۰۲۲ نیز مراکزداده دیگری به فضا ارسال شود. در حال حاضر، چندین شرکت بزرگ دنیای فناوری و چندین استارتاپ دارند روی مراکزداده فضایی کار می‌کنند تا به تدریج امکان ارسال مراکزداده بیشتری به فضا فراهم شود.