در مقالات قبلی به بررسی تفاوت هارد سرور و هارد معمولی پرداختیم.

امروزه سرورها کاربردهای زیادی دارند و با توجه به قیمت بالای این تجهیزات باید در نگهداری و کنترل مداوم این تجهیزات دقت داشته باشیم.
توجه و نگهداری همیشگی این تجهیزات کار بسیار زمان بر و طاقت فرسایی است ، یکی از راه های پیشگیری از خرابی این تجهیزات بررسی LED های موجود بر روی سرور و قطعات دستگاه است.
چراغ LED هارد در سرور HP از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به ‌ویژه اگر سرور شما یکی از نسل‌های 8، 9 و 10 باشد. به‌همین خاطر بسیار مهم است که از وضعیت هر چراغ آگاهی کامل داشته باشید و قبل از خرابی کامل و آسیب جدی به سرور آن را بررسی و برطرف کنید.
هر نوع اعلان بر روی این چراغ های LED، معنی و مفهوم خاصی را می رساند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی وضعیت قسمت های جلویی کیج هارد بپردازیم:

چهار نوع چراغ LED بر روی هارد دیسک ها وجود دارد:

1. Locate LED
2. Activity Ring
3. Do Not Remove/Eject
4. Drive Status

بررسی وضعیت چراغ های LED هارد دیسک

1. Locate LED :

چراغ مربوط به Locate یا وضعیت هارد است که به رنگ آبی و در قسمت پشت دستگیره (دستگیره ای برای نصب، محکم کردن جای هارد SFF و بیرون آوردن باکس هارد) کیج هارد است. رنگ آبی در چراغ وضعیت Locate به‌ دو صورت ثابت و چشمک ‌زن نشان داده می‌شود:
آبی ثابت: به معنی شناسایی هارد دیسک توسط سرور است.
آبی چشمک زن(Flashing blue): به معنی حالت به روز رسانی Firmware یا نیازمند به روزرسانی Firmware است.

2. Activity Ring :

این LED دایره ای شکل، دو وضعیت کلی را بیان می کند :

1) وضعیت سبز یا  Rotating Green : زمانی که چراغ سبز رنگ به‌حالت چرخشی دیده شود به معنای فعالیت هارد یا Drive Activity است.
2) وضعیت خاموش Activity Ring: خاموش بودن چراغ دایره‌ای به معنای عدم فعالیت هارد یا deactivate است.

3. Do Not Remove/Eject :

زمانی که چراغ سفید رنگ روشن و ثابت باشد، علامت اخطار برای عدم خروج درایو است.در این حالت خروج هارد باعث Fail شدن Logical Drive ها میشود.

4. Drive Status :

بررسی وضعیت چراغ های LED هارد دیسک

1. سبز ثابت: هنگامی که چراغ وضعیت سبز و ثابت باشد به‌معنای سلامت کامل هارد و وضعیت کار کردن ایده‌آل یک یا چند لاجیکال درایو است.

2. سبز چشمک ‌زن: زمانی‌که چراغ وضعیت هارد به صورت سبز چشمک ‌زن یا به اصطلاح Flashing Green درمی‌آید که سه حالت از وضعیت درایو‌ها را هشدار می‌دهد:
 ReBuild : احتمال دارد درایوی که آن را تعویض کرده‌اید RAID بر روی در حال انجام Rebuild شدن است.
 RAID Migration : احتمال دارد RAID بر روی درایو در حال مهاجرت، Stripe Size Migration، است Expand کردن فضا (Capacity Expansion) یا Logical Drive Expansion باشد.
پاک کردن: احتمال دارد درایو در حال پاک کردن اطلاعات باشد.

3. چراغ سبز و نارجی چشمک ‌زن: زمانی‌که چراغ وضعیت هارد به صورت چشمک‌زن و ترکیب رنگ نارنجی و سبز یا Flashing Amber-Green درمی‌آید، یک وضعیت خرابی در درایو یا یک یا چند لاجیکال درایو را هشدار می‌دهد. در واقع این چراغ خبر از این می‌دهد یک درایو در آستانه خرابی Fail Soon قرار گرفته و باید سریعاً عوض شود.

4. نارنجی چشمک زن: روشن شدن چراغ نارنجی به‌صورت چشمک‌زن در LED وضعیت نشان‌گر آن است که یک یا چند لاجیکال درایو یا Raid، روی آن کانفیگی انجام نشده که احتمال زیاد در آستانه خرابی قرار گرفته است.

5. نارنجی ثابت: ثابت شدن چراغ نارنجی در وضعیت هارد بدین معنا است که درایو یا لاجیکال درایو خراب شده است و قبل از این‌که RAID مشکل ‌دار شود باید آن را تعویض کنید.

6. خاموش بودن چراغ وضعیت: زمانی که چراغ Drive Status خاموش باشد بدین‌معنا است که درایو در یک Array یا لاجیکال درایو کانفیگ نشده قرار گرفته و هیچ‌گونه فعالیت خاصی ندارد.

 

خرید سرور، ذخیره ساز، تجهیزات و مشاوره در زمینه زیرساخت های سخت افزاری اتاق سرور :

شرکت دایاسرور از سال 1383، فعالیت خود را با عرضه سرورها و تجهیزات قدرتمند HP آغاز نمود و در حال حاظر دارای یکی از کاملترین مجموعه تجهیزات سرور و ذخیره ساز HP و EMC و متعلقات آن می باشد.
شما میتوانید در صورت نیاز به خرید سرور و ذخیره ساز ، مشاوره رایگان ، طراحی و نصب و راه اندازی محصولات اورجینال HPE و EMC ، همچنین مشاوره و تامین بهترین زیرساخت های سخت افزاری (…,Rack، Server, Storage, Synergy, 3PAR, Switch ) برای اتاق سرور، با مشاوران ما در بخش فروش سرور (تلفن 88500466) متناسب با نیاز سازمان خود تماس حاصل فرمایید.