اینتل core ها :

در مقالات قبلی به بررسی محبوب ترین پردازنده ها در ایران و تشخیص نسل پردازنده های intel xeon پرداختیم. حال که با توجه به نیاز خود CPU مورد نظر خود را انتخاب کردید، نیاز دارید تا بدانید نسل CPU انتخابی شما چیست. اگر CPU انتخابی شما از شرکت اینتل و خانواده intel core باشد در این مقاله می توانید از روی نام CPU از نسل آن و قابلیت های آن مطلع شوید.

پردازنده های intel core :

این نسل از پردازنده ها برای کامپیوتر های خانگی و دسکتاپ هستند. Core i ها به چهار دسته core i3 , core i5, core i7, core i9 تقسیم بندی می شوند.در ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که اعدادی مانند 3، 5، 7 و 9 نشان دهنده تعداد هسته های پردازشی نیستند و متاسفانه چنین طرز فکری میان فروشندگاه و خریداران وجود دارد که عدد درج شده پس از عبارت core به معنی تعداد هسته پردازشی می باشد.
Core ها به ترتیب از ضعیف ترین به قوی ترین، طبق دسته بندی زیر می باشند :
1) Core i3 ضعیف ترین در این رده
2) Core i5 در رده متوسط در این رده قرار می گیرد.
3) Core i7 رده پرقدرت مقرون به صرفه
4) Core i9 دارای بالاترین توان و قدرت در این سری از پردازده بوده و بسیار گران قیمت می باشد.

فناوری های سری اینتل core i :

Hyper-Threading : این فناوری امکان اجرای دو دستور همزمان در یک هسته را با شبیه سازی هسته ها را دارد و هرچه تعداد هسته ها بیشتر باشد دستورات همزمان بیشتری انجام میشود.
Turbo Boost : این فناوری زمانی که حجم زیادی از دستورات به پردازنده ارسال می شود، بصورت موقت فرکانس عملیاتی و یا سرعت کلاک پردازنده بالاتر می رود تا دستورات با سرعت بالاتری پردازش شوند و پس از انجام کار به حالت اولیه باز میگردند.

Core i ها: 

Core i3 : این پردازنده ها دارای سه هسته نیستند، بلکه دارای دو هسته فیزیکی هستند که با قابلیت Hyper-Threading به چهار هسته مجازی تعریف میشوند.
Core i5 : این پردازنده ها دارای 4 هسته واقعی می باشند و از قابلیت Hyper-Threading و Turbo Boost استفاده می کنند.
Core i7 : این پردازنده ها دارای 8 هسته فیزیکی هستند و از قابلیت Hyper-Threading و Turbo Boost استفاده می کنند و دارای کش و فرکانس بالاتری می باشند.
Core i9 : این پردازنده ها جدیدترین پردازنده های اینتل هستند و دارای 8 و یا 12 و 16 هسته است. قدرت و فرکانس و توان عملیاتی بالایی دارند.

روش تشخیص نسل پردازنده های intel core :

تشخیص نسل پردازنده های اینتل intel core

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید اولین رقم در عدد چهار رقمی پس از نام برند نشان دهنده نسل پردازنده می باشد.
سه رقم بعد از نسل پردازنده بیانگر SKU یعنی شناسه منحصر به فرد محصول می باشد.
SKU مخفف کلمه Stock Keeping Unit به معنی واحد نگهداری موجود می باشد. SKU برای یک محصول می تواند عدد یا حروف و یا ترکیبی از این دو باشد.در واقع می توان گفت که SKU شناسه منحصر به فرد یک محصول است.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید اولین رقم در عدد چهار رقمی پس از نام برند نشان دهنده نسل پردازنده می باشد. سه رقم بعد از نسل پردازنده بیانگر SKU یعنی شناسه منحصر به فرد محصول می باشد. SKU مخفف کلمه Stock Keeping Unit به معنی واحد نگهداری موجود می باشد. SKU برای یک محصول می تواند عدد یا حروف و یا ترکیبی از این دو باشد.در واقع می توان گفت که SKU شناسه منحصر به فرد یک محصول است.

بعد از SKU یکسری پسوند حروف را مشاهده می کنید، این پسوند ها اگر به صورت G1 و یا G7 باشند نشان دهنده سطح گرافیکی پردازنده می باشد.
اگر این پسوند ها مانند حروف جدول زیر باشند معانی متفاوتی میدهند.

تشخیص نسل پردازنده های intel core