سوئیچ چیست؟

سوئیچ ها برای اتصال چند دستگاه در یک شبکه که در محدوده یک ساختمان باشند استفاده می‌شوند. مثلا اتصال کامپیوترها و پرینترها و سرورها به هم و ایجاد شبکه‌ای که منابع را به صورت اشتراکی استفاده می‌کنند. سوئیچ نقش کنترلر شبکه را دارد و اجازه تبادل اطلاعات و ارتباط با یکدیگر را به دستگاه‌ها می‌دهد.

آشنایی با سوئیچ سیسکو و انواع سوئیچ سیسکو

در این مقاله می‌خوانید :

cisco چیست؟

cisco را می‌توان مخفف Computer Information System Company دانست اما از منظری دیگر برگرفته از نام شهر سان فرانسیسکو – San Francisco است جایی که موسسین آن، شرکت سیسکو را در سال ۱۹۸۴ بنیان نهادند. cisco بیشتر با محصولات شبکه اش معروف است.

سوئیچ سیسکو چیست ؟

سوئیچ های سیسکو ( Cisco ) یکی از پراستفاده ترین و پرکاربردترین دستگاه هایی میباشد که در شبکه ها، دیتاسنترها، سازمانها، موسسات و شرکت ها مورد استفاده میباشد. سوئیچ شبکه اولین لایه جهت اتصال دستگاه ها، رایانه ها، سرورها، دوربین های مداربسته و … به شبکه میباشد و از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. سوئیچ های سیسکو با ویژگی‌هایی چون کارایی بالا، امنیت، دسترس‌پذیر و قابل توسعه بودن، سوییچ های پرفروش بازار هستند.
آشنایی با انواع سوئیچ سیسکو :
در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی را نسبت به انواع سوئیچ سیسکو در اختیار شما قرار دهیم. به طور کلی سوئیچ‌های شرکت سیسکو شامل دو دسته زیر میشوند:

سوئیچ fixed یا ثابت

سوئیچ شبکه ثابت رایج ترین و پر طرفدار ترین نوع آن است که تعداد پورت های آنها ثابت است. این دسته از سوئیچ‌ها به سه نوع مدیریتی، غیر مدیریتی و هوشمند تقسیم می‌شوند. سوئیچ های ثابت قابل ارتقا نیستند و به همین دلیل قیمت کمتری دارند.

سوئیچ ماژولار

این نوع از سوئیچ های شبکه برخلاف سوئیچ های ثابت که تعداد پورت ثابتی داشتند؛ قابل ارتقا هستند و امکان توسعه و اضافه کردن ماژول را به شما می‌دهند. همین امر سبب شده تا سوئیچ های ماژول گران قیمت تر باشند. انعطاف پذیری در پیکربندی، آن ها را برای استفاده در سازمان‌ها، دیتاسنترها و انترپرایزها مناسب میکند.

انواع سوئیچ‌های سیسکو:
1. سوئیچ غیر مدیریتی
2. سوئیچ مدیریتی
3. سوئیچ هوشمند
4. سوئیچ ماژولار
تولید و به بازار عرضه می‌کند.

سوئیچ غیر مدیریتی سیسکو

سوئیچ‌های غیر مدیریتی قابلیت مدیریت پورت‌های شبکه را ندارد. در نتیجه از قیمت پایین‌تری نسبت به سوئیچ های مدیریتی برخوردار است. به همین دلیل یکی از پرفروش‌ترین سوئیچ‌های موجود در بازار سوئیچ‌های غیر مدیریتی هستند.
این سوئیچ ها تنها در لایه 2 عمل میکنند و نمیتوان آن ها را مدیریت یا تنظیمات آن را تغییر داد. با این حال بهترین نوع سوئیچ سیسکو برای شرکت های کوچک هستند. چرا که نصب آن اسان است و برق کمی مصرف میکند
سوئیچ های غیر مدیریتی طوری طراحی شده‌اند که به محض زدن به برق و روشن شدن، کارشان را شروع می‌کنند و نیاز به انجام کار خاصی نیست و تنظیماتی برای کانفیگ سوئیچ لازم ندارید. این مزیتی بزرگ برای شبکه‌های کوچک است که فقط نیازهای اساسی برطرف شود کافی است.

سوئیچ مدیریتی سیسکو

یکی از بهترین نوع سوئیچ موجود در بازار سوئیچ مدیریتی سیسکو است. لازم به ذکر است بدانید افرادی سوئیچ مدیریتی را خریداری می‌کنند که قصد دارند شبکه‌ای بزرگ راه اندازی کنند. این نکته را در نظر داشته باشید کاربردهای سوئیچ‌های مدیریتی بسیار زیاد است. برای مثال زمانی که شما یک سوئیچ مدیریتی را خریداری می کنید امکان تنظیم کردن هر پورت برای اختصاص دادن به یک کار خاص برای شما فراهم می شود.
از سوی دیگرسوئیچ‌های مدیریتی کنترل بهتری بر روی چگونگی انتقال دیتا بر روی شبکه را در اختیار شما قرار می‌دهند به همین دلیل متوجه خواهید شد که چه کسی و دقیقاً چگونه دیتا را دریافت کرده است و به دیتا دسترسی دارد.
در نتیجه طبیعی است که قیمت آن ها نیز بیشتر باشد؛ زیرا با استفاده از آنها شما میتوانید برای هر پورت تنظیمات خاص خود را ایجاد کنید و به صورت کامل شبکه خود را کنترل کنید.
به طور کلی مزیت های مدیریتی این سوئیچ ها می توان به انتخاب نحوه انقال اطلاعات روی شبکه اشاره کرد. همچنین به شما این امکان را میدهد که دسترسی افراد به اطلاعاتی که داخل شبکه قرار گرفته را به طور کامل کنترل کنید.

سوئیچ هوشمند سیسکو

سوئیچ هوشمند به نوعی سوئیچ گفته می‌شود که دارای ویژگی‌های بیش‌تری نسبت به سوئیچ‌های غیر مدیریتی می‌باشد اما در مقایسه با سوئیچ‌های مدیریتی قابلیت‌های محدودتری در این نوع از سوئیچ قرار داده شده است. در ادامه بهتر است ذکر کنیم راه اندازی سوئیچ‌های هوشمند فرایند ساده‌تری نسبت به راه اندازی سوئیچ‌های مدیریتی دارد.
یکی از نکات بسیار مهم که قبل از خرید سوئیچ هوشمند باید آن را بدانید این است که سوئیچ‌های هوشمند دارای پورت کنسول، SSH یا تل‌نت نیستند.

سوئیچ ماژولار سیسکو

اگر بخواهیم به یکی از کاربردی‌ ترین سوئیچ‌های موجود در بازار اشاره کنیم بهتر است به سراغ سوئیچ‌های ماژولار برویم. سوئیچ ماژولار با افزودن ماژول امکان افزودن تعداد پورت سوئیچ وجود دارد بنابراین برای توسعه و ارتقای شبکه کاربرد دارند اما گران‌ترهستند و استفاده از آنها بییشتر در شبکه‌های سازمانی و انترپرایزها و دیتاسنترها است.
سیسکو سوئیچ های ماژولار Catalyst و Nexus کارایی مقیاس پذیر، انعطاف پذیری در پیکربندی و توسعه پذیری بسیار بالا برایتان فراهم می‌کنند. انواع این سوییچ ها عبارتند از:
1. Cisco Catalyst 4500 Series
2. Cisco Catalyst 6500 Series
3. Cisco Nexus 7000 Series

تفاوت سوئیچ های سیسکو

تفاوت سوئیچ های سیسکو در تکنولوژی‌هایی است که هر کدام پشتیبانی می‌کنند. مثلا:

  • پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از PoE و +PoE
  • ماژولار یا مستقل یا Stackable بودن
  • LANLite یا LANBase بودن
  • Fast Ethernet یا Gigabit Ethernet بودن
  • مدیریتی یا غیرمدیریتی یا اسمارت بودن
  • سرعت و تعداد پورت‌ها
  • پشتیبانی از فیبر نوری با پهنای باند هر پورت 1G – 10G – 100G

چرا سوئیچ سیسکو محبوبترین نوع است :

سوئیچ های سیسکو دارای مزیت و ویژگی هایی هستند که در برند‌های دیگر کمتر دیده می‌شود. این مسئله موجب شده است که سوئیچ های سیسکو جزو پرکاربردترین و پر استفاده‌ترین سوئیچ‌های موجود در بازار شوند. پایداری سوئیچ‌های شرکت سیسکو بسیار خوب است و امکانات منحصر به فردی را برای مدیریت شبکه در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از سوی دیگر امنیت سوئیچ‌های شرکت سیسکو بسیار زیاد می‌باشد.

شرکت سیسکو در سوئیچ‌های خود برای مدیریت و پیاده سازی اصولی شبکه، شبکه را به سه لایه (Access ،Distribution و Core) تقسیم می‌کند. در انتها بهتر است ذکر کنیم تنوع سوئیچ‌های این شرکت بسیار زیاد است به همین دلیل نیازهای تمامی شرکت‌های کوچک و بزرگ را برطرف می‌کند.

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled