نحوه چیدمان رم در سرور DL

سرور HP طرفداران بسیار زیادی دارد و یکی از دلایل اصلی این محبوبیت ارائه قطعات موردنیاز سرور اعم از رم سرور، هارد سرور، فن سرور، پردازنده و… است.

همانطور که می‌دانید سرورهای اچ پی از پردازنده‌های اینتل زئون استفاده می‌کنند.

نحوه چیدمان رم سرور hp، با توجه به مدل سرور و ظرفیت‌های آن، متفاوت است. البته چیدمان رم در برخی از مدل‌ها، تا حد زیادی یکسان است. برای چیدمان رم های سرور، باید سرور را خاموش کنید؛ سپس دستگاه را از رک جدا کرده و درب پنل را باز کنید. اما برای چیدمان رم سرور hp، باید بورد اصلی، شیارهای رم که با نام شیار DIMM شناخته می‌شوند را بررسی کنید. سرورهای مختلف، دارای تعداد DIMM های متفاوتی هستند که حداکثر ظرفیت رم سرور را تعیین می‌کند.

HPE ProLiant DL380 Gen11

نکات مهم در چیدمان رم سرور hp

  • سرورها امکان نصب چند پردازشگر را دارند. برای نصب رم‌ها، حتما از اسلات‌هایی استفاده کنید که cpu در کنار آن نصب شده است.
  • اگر در سروری که قابلیت نصب دو پردازنده را دارد، تنها یک پردازنده نصب شده است، فقط نیمی از اسلات‌های dimm قابلیت استفاده دارند، یعنی اسلات‌های کنار همان پردازنده‌ای که روی سرور نصب شده است.
  • وقتی دو پردازنده در سرور نصب شده‌اند، تعادل لازم در نصب dimm را رعایت کنید و برای هر cpu، رم‌هایی با تعداد و سرعت برابر در نظر بگیرید.
  • اسلات‌های سفید رنگ اولین اسلات‌هایی هستند که باید پر شوند. نزدیک‌ترین اسلات از سمت راست cpu ، طبق نقشه پشت سرور
  • سرورهای hp ترکیب dimm های مختلف udimm و rdimmو lrdimm با یکدیگر را پشتیبانی نمی‌کنند.
  • رسیدن به حداکثر سرعت حافظه، ارتباط مستقیمی با نوع حافظه، مدل پردازنده و نحوه پیکربندی حافظه دارد. بنابراین سعی کنید از رم‌هایی استفاده کنید که سرعت برابری دارند و با قدرت پردازنده نیز همخوانی داشته باشند.
  • رسیدن به حداکثر ظرفیت حافظه، به تعداد اسلات‌های dimm و بیشترین ظرفیت رمی که سرور پشتیبانی می‌کند به علاوه تعداد و مدل پردازشگری که سرور پشتیبانی می‌کند، بستگی دارد.
  • رعایت اصول بالا در نحوه چیدمان رم‌ها و نحوه اضافه کردن رم سرور ضروری‌ست. در غیر این صورت سرور به درستی کار نمی‌کند و یا نمی‌تواند بهترین عملکرد خود را بروز دهد.

نحوه چیدمان رم سرور DL380 g11

در تصویر زیر معماری رم سرور   DL380 g11 را مشاهده می‌کنید. همان‌طور که می‌بینید سرور DL380 g11  از دو پردازنده پشتیبانی می‌کند و به ازای هر پردازنده، هشت کانال وجود دارد که هر کدام از کانال‌ها دارای دو شکاف dimm هستند. در چیدمان رم‌ها باید به حفظ تعادل dimmها دقت کنید.

سرور DL380 g11 شباهت‌های بسیاری به سرور DL380 g10 plus دارد. همانطور که در مقاله قبلی مطالعه کردید، سرور DL380 g10 plus نیز از هشت کانال رم به ازای هر cpu پشتیبانی می‌کند و می‌توان تفاوت این دو سرور را در مدل و سرعت رم‌های قابل پشتیبانی آنها دانست.

DL380 g11

در تصویر زیر نحوه چیدمان رم‌ها در اسلات‌ها، براساس تعداد رم‌ها مشخص شده است. به طور مثال در صورتی که قصد داریم 4 رم را به سروری با یک cpu متصل کنیم، باید آن‌ها را در اسلات‌های 3، 10,7 و 14 جایگذاری کنیم.

 دقت کنید که این شکل شرایط نصب رم را برای یک cpu توضیح می‌دهد.

بنابراین براساس اصل «توازن رم‌ها در cpuها» اگر هشت رم برای دو cpu داشته باشیم، باید آن‌ها را در اسلات‌های 3,7,10,14 مربوط به هر دو cpu جایگذاری کنیم.

DL380 g11

جدول پشتیبانی انواع حافظه‌های DDR4ها در سرور DL380 g11:

DL380 g11

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled