هیچ کاربری نیست که به دنبال افزایش سرعت اینترنت خود نباشد. حالا محققان تراشه کامپیوتری جدیدی ساخته‌اند که توانسته از طریق کابل فیبر نوری به نرخ انتقال 1.84 پتابیت اطلاعات در ثانیه دست یابد و از این حیث رکوردشکنی کند.
در پنج‌ سال گذشته، گسترش راهکارهای محاسباتی مبتنی‌بر هوش مصنوعی و افزایش تعداد پلتفرم‌های پخش آنلاین بازی و فیلم نیاز به پهنای‌ باند اینترنت را به اوج جدیدی رسانده است، تا جایی‌ که نرخ کل انتقال داده‌ها در سرتاسر جهان اکنون به حدود یک پتابیت‌برثانیه رسیده است.

انتقال 1.84 پتابیت بر ثانیه در یک فیبر نوری
اکنون دانشمندان دانمارکی موفق شده‌اند با کمک تراشه‌ی فوتونی و تقسیم پرتوهای لیزر به رنگ‌های مختلف روی یک کابل فیبرنوری، به سرعت انتقال داده‌ی خارق‌العاد‌ه‌ی ۱٫۸۴ پتابیت‌برثانیه دست یابند.

  • دانشمندان دانشگاه فنی دانمارک موفق شدند ازطریق یک کابل فیبرنوری معمولی به سرعت انتقال داده ۱٫۸۴ پتابیت‌‌‌برثانیه دست پیدا کنند که تقریباً دوبرابر پنهای‌ باند کنونی جهان است. البته این محققان برای رسیدن به هدف مذکور از تراشه‌ی فوتونی استفاده کردند.
    توسعه این تراشه هنوز کامل نشده و به یک لیزر و دستگاه‌هایی برای رمزنگاری اطلاعات در هر جریان خروجی نیاز دارد. ولی رهبر این پژوهش مدعی است که این دو عنصر را می‌توان در خود تراشه قرار داد تا اندازه کل سیستم در حد یک جعبه کبریت باشد.

 

  • دانشمندان و محققان این پروژه برای دستیبابی به چنین پهنای باندی، جریان داده را در ۳۷ خط مربوط به هر رشته نوری در کابل تقسیم کردند و سپس هر خط به ۲۳۳ جریان کوچک‌تر تقسیم شدند که با فرکانس‌های مختلف در طیف‌های مختلف نوری مطابق داشتند. پس از به سرانجام رسیدن مراحل مذکور، دانشمندان یک پروتکل انتقال فضا و طول موج موازی را میان دو نقطه با فاصله ۷.۹ کیلومتر ایجاد کردند تا داده‌ها را با میزان سرعت بیان شده انتقال دهند.
    با ابزارها و تکنیک‌های امروزی نمی‌توان چنین سرعتی را اندازه‌گیری کرد و دانشمندان برای این کار از یک روشی خلاقانه استفاده کردند. آن‌ها به منظور اندازه‌گیری سرعت انتقال داده، تکه‌های ساختگی داد‌ه‌ها را از طریق هر جریان کوچک ارسال کردند تا مجموع همه جریان‌ها را با یکدیگر اندازه‌گیری کنند. دستگاهی که تقسیم‌کننده‌ی لیزر و پردازنده کدک نور را با هم جمع می‌کند، به اندازه یک جعبه کبریت کوچک است.

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled