اینتل بخش بزرگی از پردازنده‌های کامپیوتر را تولید می‌کند، اما با توجه به تسلط روزافزون انویدیا در حوزه‌ی هوش مصنوعی، زمینه‌ی رقابت جدی این شرکت با اینتل برای تولید پردازنده‌های هوش مصنوعی فراهم شده است.

رویترز مدتی پیش اعلام کرد که انویدیا درحال طراحی پردازنده‌‌ برای سیستم‌عامل ویندوز است؛ اما آن گزارش هرگز به‌صورت رسمی تأیید نشد.

انویدیا همین حالا نیز پردازنده‌ی مرکزی مبتنی‌بر آرم با نام «گریس» دارد؛ اما قیمتش به چند هزار دلار می‌رسد و مخصوص دیتاسنترها است.

اگر انویدیا قصد داشته باشد به بازار پردازنده‌های مصرفی وارد شود، احتمالاً اینتل را به دردسر خواهد انداخت.
موفقیت چشمگیر انویدیا در زمینه‌‌ی پردازنده‌های هوش مصنوعی ممکن است به این شرکت برای عملکرد درخشان در بازار پردازنده‌های مرکزی کلاس مصرفی کمک بکند.
باید دید انویدیا موفق خواهد شد با تولید پردازنده‌ی هوش مصنوعی که نهایتاً قیمت آن به چند صد دلار می‌رسد، فعالیت‌هایش را گسترش دهد یا نه.
هیچ دلیلی وجود ندارد که انویدیا به سمت تولید پردازنده‌های ارزان‌تر برای رایانه‌های شخصی وارد بازار شود، مگر اینکه شرکت این شانس را داشته باشد که واقعاً سهمی از بازار اینتل را از بین ببرد.

از جمله این مزایا انویدیا ، استفاده گسترده از پیشرفته ترین تراشه های حافظه DRAM است.

به خوبی شناخته شده است که هوش مصنوعی یک برنامه محاسباتی با حافظه فشرده است. داشتن مقادیر زیاد حافظه و داشتن ارتباط کارآمد بین تراشه CPU و حافظه، کلیدهای عملکرد در محاسبات هوش مصنوعی است.
انویدیا، که اکنون دسترسی وسیعی به DRAM را به دلیل هوش مصنوعی کنترل می‌کند، در موقعیتی عالی قرار دارد تا از این موقعیت به عنوان یک مزیت در تولید CPUها استفاده کند.

 

منابع : زومیت ، fastcompany

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled