دلایل صدای فن سرور

اگر محیط کار شما در نزدیکی محل قرارگیری سرور قرار دارد احتمالا برای شما هم پیش آمده که صدای فن های سرور تمرکز شما را از بین ببرد و باعث هواس پرتی شما شود.
در این مقاله به دلایل ایجاد صدای فن سرور و نحوه تنظیم سرعت و صدای فن سرور HPE با شما هستم.در ابتدا به بررسی دلایل بوجود آمدن صدای فن سرور HPE میپردازیم:

صدای فن سرور HPE می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که به معنای عملکرد غیر بهینه سرور است و مدیران شبکه باید توجه زیادی به آن داشته باشند؛، زیرا عدم توجه به هرکدام می تواند به سرور شما آسیب وارد کند و شبکه شما دچار اختلال شود.

صدای فن سرور

شما همچنین میتوانید مقاله زیر را نیر مطالعه کنید: 

سرور از چه قطعاتی تشکیل شده است

از اصلی ترین دلایل صدای فن سرور HPE میتوان موارد زیر را اشاره کرد:

کار فن‌های سرور، گردش هوا جهت خنک کردن قطعات در حین کار است. البته که اگر جریان هوا در محل قرارگیری سرور با اختلال روبه‌ رو باشد، فن ‌های سرور نمی‌توانند به راحتی کار خود را انجام دهند. به همین دلیل، فن مجبور می‌شود با سرعت بالاتری کار کند. همچنین دمای اتاق سرور را هم باید در نظر گرفت. محیط‌های خنک، باعث عملکرد مطلوب‌تر فن‌ها برای خنک کردن قطعات می‌شوند.

به همین دلیل برخی رک ها درون خود فن هایی دارند که سبب گردش هوای بهتری می شوند و از طرف دیگر فضای بین رک و سرور باید به حدی باشد که جریان هوا به راحتی صورت گیرد. اگر این عامل حل نشود ممکن است سبب خرابی فن ها و یا حتی خرابی کل سرور شود.

صدای فن سرور

کمپانی HP، همواره به‌روزرسانی Firmware ها و پیکربندی‌های نرم‌افزاری را عامل اصلی بهینه‌سازی عملکرد سخت‌افزارها می داند. این در مورد انرژی مصرفی سرور و خنک کردن قطعات سرور نیز صدق می‌کند. اگر سرور شما آپدیت نباشد، ممکن است دستگاه نتواند سرعت کار فن‌ها را به درستی تنظیم کند. برای آپدیت کردن سرور می توانید با مراجعه به سایت اچ پی آخرین نسخه را برای سرور خود دانلود کرده و آن ها را بروزرسانی نمایید.

صدای فن سرور

تنظیمات فن سرور، به‌صورت پیش‌فرض روی بالاترین سرعت تنظیم شده است تا سرور حداکثر کارایی خود را ارائه دهد. اما اگر از خنک بودن محیط کار سرور اطمینان دارید، یا سرور پردازش‌های سنگین انجام نمی‌دهد، می‌توانید تنظیمات سرعت کار فن‌ها را با توجه به شرایط، تغییر دهید تا سرور عملکرد بهینه‌ تری داشته باشد.

برای سرورهای hp، تغییر سرعت کار فن‌ها از طریق منوی Bios انجام می‌گیرد. و در مورد سرورهای Dell، برای کم کردن سرعت کار فن سرور، باید به سراغ منوی iDRAC در پیکربندی این سرورها رجوع کرد.

صدای فن سرور

گاهی بدکار کردن پاور سرور باعث بالا رفتن دمای سرور و در نتیجه بالا رفتن دور فن سرور می‌شود.

در صورتی که فن سرور شما، همیشه در حالت پرسرعت قرار دارد، حتی زمانی که دما پایین است و پردازش سنگینی انجام نمی‌گیرد، به احتمال زیاد، مشکلی در کار است.

صدای فن سرور

شما می توانید جهت استعلام  و خرید کارت شبکه سرور و یا استفاده از مشاوره رایگان ما، با کارشناسان فروش و فنی ما با شماره 021-88500466 در ارتباط باشید.