آنچه در این مقاله می‌خوانید :

Raid  چیست؟

Raid به معنی آرایه‌ای افزونه از دیسک های مستقل و مجزا و مخفف کلمه Redundant Array Independent Disk است. در Raid دو یا چند هارد درایو فیزیکی باهم ترکیب می‌شوند و یک یا چند واحد لاجیکال بوجود می آورند.
در بیانی ساده تر هنگامی که دو یا چند هارد را با همدیگر Raid میکنیم، سیستم عامل خواندن و نوشتن دیتا را روی چندین درایو Raidشده انجام می دهد، در واقع سیستم عامل این هارد ها را به عنوان یک هارد واحد شناسایی می‌کند.
شما می‌توانید مقاله زیر را برای اطلاعات کامل‌تر، مطالعه کنید :

Raid چیست ؟

Raidهای پایه یا اصلی :
مدل های مختلفی از رید هارد دیسک ها وجود دارد. این مدل ها با شماره هایی معرفی می شود.
RAID های پایه و اصلی از 0 شروع شده و تا عدد 6 ادامه پیدا می‌کند. اطلاعات کامل و جامع از Raid 0 تا Raid 6 را میتوانید در مقاله زیر مطالعه کنید :

بررسی Raid 0 تا Raid 6

در این مقاله قصد داریم به بررسی ریدهای ترکیبی بپردازیم:
ریدهای ترکیبی درواقع از ترکیب شدن ریدهایی که قبل تر توضیح دادیم بوجود آمدند و از مزایای آنها می‌توان به حفاظت مناسب‌تر و بهتر از اطلاعات و سرعت خواندن و نوشتن بالاتر اشاره کرد.
از معایب این ریدهای ترکیبی می‌توان به کاهش حجم ذخیره‌سازی بر روی دیسک‌ها و نیاز به تعداد دیسک بالاتر اشاره کرد.
در ادامه به برسی چند مورد از ریدهای ترکیبی خواهیم پراخت:

RAID 10 (RAID 1+0)

RAID 10 یا RAID 1+0 از ترکیب RAID 1 و RAID 0 به دست آمده است. RAID 10 در مقایسه با RAID 1 کارایی بالاتری دارد اما هزینه بیشتری هم دارد. دیتا در RAID 10 ابتدا Mirror و سپس Stirpe می‌شود.
از معایب ترکیب تکنیک Mirroring و Striping این است که نیمی از ظرفیت هارد درایو ها را به دلیل تامین امنیت داده از دست می‌دهیم.
برای راه‌اندازی RAID 10 حداقل 4 هارددیسک نیاز است و به این صورت عمل می‌کند که داده‌ها را بین هاردهای آینه‌ای شده به صورت نواری توزیع می‌کند. مادامی که یک هارددیسک از هر جفت هارد آینه‌ای شده، فعال باشد اطلاعات قابل بازیابی هستند. اما اگر هر دو هارد از یک جفت آینه‌ای Fail شوند، اطلاعات به دلیل عدم وجود بیت افزونه (Parity) دیگر قابل دسترس نخواهد بود.

بررسی انواع ریدهای ترکیبی Raid 10، 50، 60

RAID 01 (RAID 0+1)

RAID 01 یا RAID 0+1 مشابه RAID 10 از ترکیب RAID 1 و RAID 0 به دست آمده است. تفاوت RAID 10 و RAID 01 در روش سازماندهی دیتا است. دیتا در RAID 10 ابتدا Mirror و سپس Stirpe می‌شود ولی دیتا در RAID 01 ابتدا Stirpe و سپس Mirror می‌شود.
برای راه‌اندازی 01 RAID حداقل 4 هارددیسک نیاز است و به این صورت عمل می‌کند که داده‌ها را بین هاردها به صورت نواری توزیع می‌شود و سپس به صورت آینه‌ای ذخیره می‌شود.

بررسی انواع ریدهای ترکیبی Raid 10، 50، 60

RAID 50 (RAID 5+0)

در RAID 50، پریتی توزیع شده در RAID 5 با Striping در RAID 0 ترکیب شده و کارایی بالاتر بدون کاهش حفاظت از اطلاعات به دست آمده است.
RAID 50 نیاز به حداقل 6 هارددیسک دارد و برای سیستم‌هایی که عملیات نوشتن زیادی بر روی هاردها دارند بسیار مناسب است. حفاظت از سلامت اطلاعات و همچنین قابلیت بازیابی آن نسبت به RAID 5 به مراتب بیشتر است.
کارایی RAID 50 نسبت به RAID 5 از این جهت بهتر شده است که هر یک Fail فقط بر یک آرایه از اطلاعات تاثیر می‌گذارد. اگر Fail شدن اطلاعات در آرایه‌های مختلف RAID رخ دهد قابلیت تحمل این RAID عدد 4 خواهد بود. یعنی اگر از هر زیرمجموعه Array، یک درایو خراب شود، Fault Tolerance برابر با 2 است و نهایتا 4 درایو فعال داریم بدون اینکه اطلاعاتی از دست یدهیم. اما توجه داشته باشید که اگر این دو درایو خراب از یک زیرمجموعه Array باشد، اطلاعات شما از دست خواهد رفت.
پیاده‌سازی RAID 50 نیاز به کنترلر سخت‌افزاری پیشرفته دارد که شاید این مورد را بتوان به عنوان یکی از معایب عمده آن در نظر گرفت. اما زمانی که شما با اپلیکیشن‌هایی سر و کار دارید که اطلاعاتشان بسیار حیاتی است و امنیت آن ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار است توصیه می‌شود از رید 50 استفاده کنید.

بررسی انواع ریدهای ترکیبی Raid 10، 50، 60

RAID 60 (RAID 6+0)

RAID 60 ترکیبی از RAID 0 و RAID 6 است. رید 60 را این طور در نظر بگیرید که اطلاعات را بین دو دسته هارد که RAID 6 شده‌اند به صورت نواری توزیع می‌کند. برای راه‌اندازی RAID 60 حداقل به 8 عدد هارد نیاز خواهد بود.

60

مزایای استفاده از RAID و RAID بندی

تامین افزونگی و Redundancy برای هاردها و افزایش کارایی از جمله اهداف استفاده از RAID در سیستم های ذخیره سازی اطلاعات است.
مزیت دیگر در استفاده از RAID، بازیابی و ریکاور کردن اطلاعات و دیتا در اثر Fail شدن هارددیسک است. یعنی اگر یک هارد دیسک دچار مشکل شود سیستم می‌تواند کار سرویس‌دهی خود را ادامه دهد. پس تامین امنیت و حفظ امنیت داده و اطلاعات از مزایای ریدبندی است.
دلیل استفاده از تکنولوژی RAID این است که با قرار دادن داده ها روی بیش از یک عدد هارددیسک، عملیات ورودی و خروجی به همپوشانی خاص می‌رسد که نتیجه آن افزایش کارایی است، افزایش کارایی سیستم یعنی افزایش سرعت خواندن و نوشتن.

مشاوره رایگان در خصوص Raid بندی سرور :

شرکت دایاسرور از سال 1383، فعالیت خود را با عرضه سرورها و تجهیزات قدرتمند HP آغاز نموده و در حال حاظر دارای یکی از کاملترین مجموعه تجهیزات سرور و ذخیره ساز HP و EMC و متعلقات آن می باشد.

شما میتوانید در صورت نیاز به خرید سرور و ذخیره ساز ، مشاوره رایگان ، طراحی و نصب و راه اندازی محصولات اورجینال HPE و EMC ، همچنین مشاوره و تامین بهترین زیرساخت های سخت افزاری (…,Rack، Server Storage, Synergy, 3PAR, Switch ) برای اتاق سرور، با مشاوران ما در بخش فروش سرور (تلفن 88500466) متناسب با نیاز سازمان خود تماس حاصل فرمایید.

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled