افزایش قیمت حافظه های DDR3 به علت توقف تولید آن توسط سامسونگ

سامسونگ و SK Hynix به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان حافظه دسترسی تصادفی پویا (DRAM) دنیا می‌خواهند به تولید حافظه‌های DDR3 پایان دهند. برخی تولیدکنندگان کوچک‌تر همچنان به تولید این حافظه‌ها ادامه می‌دهند، اما پیش‌بینی می‌شود که این اقدام بر قیمت و موجودی محصولاتی که از این قطعات استفاده می‌کنند، تاثیر بگذارد.
به نقل از منبع دیجی‌تایمز، سامسونگ به مشتریان خود اعلام کرده که فقط تا پایان 2022 سفارش حافظه DDR3 دریافت می‌کند و تا انتهای سال 2023 متعهد به اجرای این سفارشات خواهد بود. بنابراین تراشه‌های محبوب 1، 2 و 3 گیگابیتی DDR3 در آینده نه چندان دور از رده خارج می‌شوند.

افزایش قیمت حافظه های DDR3 به علت توقف تولید آن توسط سامسونگ
پایان تولیدات حافضه DDR3

کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ‌ها مدت‌هاست که دیگر از حافظه‌های DDR3 و DDR3L استفاده نمی‌کنند، اما بسیاری از قطعات الکترونیکی از جمله اکسس پوینت‌ها، روترها، سوئیچ‌ها، مدیا پلیرها، تبلت‌های ارزان قیمت، برخی گوشی‌ها و حتی برخی لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت از این فناوری بهره می‌برند. اکثر این دستگاه‌ها حافظه زیادی نمی‌خواهند، بنابراین به سراغ حافظه‌های 1، 2 یا 4 گیگابیتی می‌روند که خیلی ارزان‌ هستند. ولی با نبود این دو تولیدکننده بزرگ، انتظار داریم که قیمت تراشه‌ها حدود 10 درصد بیشتر شود.

با این حساب، شرکت‌ها باید به فکر تامین حافظه‌های DDR3 از سایر تولیدکنندگان باشند یا به سراغ استفاده از فناوری جدیدتر DDR4 بروند. از آن‌جایی که محصولاتی مثل روترها، سوئیچ‌ها و مدیا پلیرها چرخه عمر بالایی دارند، تولیدکنندگان احتمالا از فناوری‌های جدیدتر استفاده خواهند کرد و افزایش هزینه را به کاربران مصرفی منتقل می‌کنند. از سوی دیگر، برخی محصولات ارزان قیمت احتمالا از رده خارج می‌شوند چون افزایش قیمت برایشان ممکن نیست و با این کار دیگر خریداری نخواهند داشت.