آنچه در این مقاله می‌خوانید :

مانیتورینگ چیست؟

به طور کلی، مانیتورینگ عملی است برای مشاهده وضعیت یک سیستم است. ابزارهای مانیتورینگ مانند یک پزشک که علائم حیاتی بیمار را بررسی می‌کند، داده‌های مربوط به عملکرد و منابع سیستم را جمع‌آوری و ارزیابی می‌کنند. با استفاده از این ابزارها می‌توانید مشکلات سیستم خود را به‌سرعت شناسایی و رفع کنید. مشکلاتی که ممکن است روز‌ها یا حتی ماه‌ها از دید شما پنهان بماند، ابزارهای مانیتورینگ می‌توانند آن‌ها را به‌سرعت شناسایی کنند.

وقتی نظارت بر سرورها نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

سرورها حیاتی‌ترین بخش از زیرساخت فناوری اطلاعات هستند و نظارت بر عملکرد و آپتایم آن‌ها (آپ تایم سرور نشان می‌دهد که چقدر یک سرور قادر به ارائه خدمات به کاربران است و در صورت بروز مشکل یا قطعی، مدت زمانی که سرور غیرفعال می‌شود چقدر است. معمولاً آپ تایم به صورت درصدی بیان می‌شود که نشان می‌دهد درصد زمانی که سرور در دسترس بوده است چقدر است.)

بسیار مهم است. زمانی که سرور خراب شود، عملکردها به خوبی اجرا نمی شوند، در نتیجه برای شرکت مشکلاتی را ایجاد می کند.

یک سرور کند یا خراب به سرعت کل زیرساخت فناوری اطلاعات را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث نارضایتی کارمندان و مشتریان می شود و در نهایت وقتی سرورها از کار بیافتند، شرکت ها ضرر می‌کنند.

شما با سرویس‌های مانیتورینگ می‌توانید از وضعیت لحظه‌ای سرور و سایت و شبکه مخابراتی یا به طور کلی آپتایم سرور مطلع شوید و گزارش لحظه‌ای خطاها و عیوب و مشکلات شبکه یا سرور خودتان را ملاحظه کنید و گزارش کامل و دقیقی به صورت جامع در اختیار داشته باشید.

مانیتورینگ سرور چیست؟

مانیتورینگ سرور چیست؟

نظارت و مانیتورینگ سرور اغلب برای پردازش داده‌ها به‌صورت Real-time انجام می‌شود. اما می‌توانید اطلاعات هفته‌ها و ماه‌های گذشته را نیز بررسی کنید و متوجه شوید که آیا در طول زمان عملکرد سرور کاهش پیدا کرده است یا خیر. حتی می‌توانید پیش بینی کنید که چه زمانی در آینده نیز ممکن است خرابی رخ دهد!

مانیتورینگ علاوه بر نظارت بر سلامت و عملکرد سیستم ها و شناسایی مشکلات، می تواند اطلاعاتی در مورد سخت افزار سرور و نرم افزارهای نصب شده در آن بسته به میزان در دسترس بودن شان ارائه دهد. همچنین این امکان را هم فراهم می کند تا از زمان بروز رسانی ها و یا نصب نشدن آن ها بر روی سیستم مطلع شوید.

چند مورد از مواردی که در مانیتورینگ سرور می‌توان به آنها پرداخت را در ادامه توضیح می‌دهیم:

 • قدار مصرف CPU: درصد استفاده از CPU در شرایط عادی باید به‌ندرت به حداکثر برسد و نباید فشاری به آن وارد شود.
 • مقدر مصرف RAM : میزان حافظه استفاده‌شده (Used Memory) زیاد باشد، باید بر مقدار رم سرور اضافه کنید
 • در دسترس بودن فضای ذخیره سازی: بسیار اهمیت دارد که از فضای ذخیره‌سازی دیسک سرور خود مطلع باشید. اگر فضای دیسک‌ها به‌اتمام برسد، سیستم از کار می‌افتد.
 • اطلاع از ظرفیت و سرعت سرور
 • شناسایی و جلوگیری از بروز هرگونه مشکل
 • محافظت از سرور در برابر خرابی احتمالی
 • نظارت بر در دسترس بودن سرور
 • نظارت روی پهنای باند و توان عملیاتی شبکه

مزایای مانیتورینگ سرور:

در این مقاله به اهمیت داشتن و استفاده از مانیتورینگ برای سرورها پرداختیم . نرم‌افزارهای مانیتورینگ به صورت اتوماتیک به نظارت به سرور شما  می‌پردازد و از نظارت دستی و خطاهای موجود، سیستم شما مصون می‌دارد.  نرم‌افزارهای مانیتورینگ  در صورت بروز خطا، به سرعت آن را به مدیر سرور اطلاع می‌دهد، تا فورا بتواند مشکل را حل کند.

به چند مورد از مزایای داشتن مانیتورینگ سرور اشاره می‌کنیم:

 1. نظارت بر سرور به شما کمک می کند تا سرورها را در لحظه ارزیابی کنید
 2. ابزار مانیتورینگ سرور به شناسایی مشکلات کمک می کند
 3. امکان انجام فرآیند نظارت به صورت اتومات و بدون خطا
 4. مانیتورینگ سرور به مدیریت امنیت سرور کمک می کند
 5. ابزار مانیتورینگ سرور باعث بهبود منابع می شوند
 6. ابزار مناسب مانیتورینگ باعث بهبود تجربه کاربری می شود

نرم‌افزار و ابزار برای مانیتورینگ عملکرد سرور

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه باید بر سرور ها نظارت کرد؟

باید گفت نرم افزار های زیادی در بازار وجود دارد که به شما امکان نظارت بر شبکه و مدیریت سرور را می دهد. در مقاله بعدی به معرفی و بررسی نرم‌افزارهای مانیتورینگ سرور می‌پردازیم.

همچنین شما می‌توانید با مشاوره رایگان با کارشناسان فروش و کارشناسان فنی شرکت دایاسرور، مشاوره لازم در زمینه مانیتورینگ و خرید سرور را داشته باشید.

خرید سرور HPE :

شرکت دایاسرور از سال 1383، فعالیت خود را با عرضه سرورها و تجهیزات قدرتمند HP آغاز نموده و در حال حاظر دارای یکی از کاملترین مجموعه تجهیزات سرور و ذخیره ساز HP و EMC و متعلقات آن می باشد.

شما میتوانید در صورت نیاز به خرید سرور و ذخیره ساز ، مشاوره رایگان ، طراحی و نصب و راه اندازی محصولات اورجینال HPE و EMC ، همچنین مشاوره و تامین بهترین زیرساخت های سخت افزاری (…,Rack، Server Storage, Synergy, 3PAR, Switch ) برای اتاق سرور، با مشاوران ما در بخش فروش سرور (تلفن 88500466) متناسب با نیاز سازمان خود تماس حاصل فرمایید.

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled