ایلان ماسک می‌گوید که اولین بیمار نورالینک می‌تواند حرکت موس را روی صفحه کنترل کند.

نورالینک در ماه مه 2023 از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز گرفت تا آزمایش تراشه خود را روی انسان‌ها آغاز کند.

ایلان ماسک مدتی پیش از کاشت اولین تراشه نورالینک در مغز یک انسان خبر داد. او حالا مدعی شده است که این بیمار می‌تواند تنها با فکرکردن، نشانگر ماوس را روی صفحه کامپیوتر حرکت دهد. ماسک قبلاً گفته بود که اولین محصول این شرکت «تله‌پاتی» نام دارد و شیوه تعامل ما با فناوری را تغییر می‌دهد.

ایلان ماسک، بنیان‌گذار نورالینک، اخیراً در یک جلسه اسپیس در شبکه اجتماعی ایکس درباره وضعیت اولین بیماری که تراشه مغزی این شرکت را دریافت کرده است، گفت: «روند پیشرفت‌ها خوب است و به‌نظر می‌رسد که بیمار کاملاً بهبود یافته و تا جایی که می‌دانیم با عوارض جانبی مواجه نشده است. بیمار حالا می‌تواند تنها با فکرکردن، ماوس را روی صفحه تکان دهد.»

images

نورالینک می‌خواهد تشخیص فشار دکمه‌ها را ممکن کند

ماسک می‌گوید این شرکت سعی دارد به بیماران اجازه دهد تا قابلیت حرکت‌دادن ماوس در جهت‌های مختلف و نگه‌داشتن دکمه‌ها را هم داشته باشند: «سعی داریم تا حد ممکن فشار دکمه‌ها را از طریق فکرکردن دریافت کنیم. فعلاً مشغول کار روی این مسئله هستیم.»

ایمپلنت نورالینک با نام تله‌پاتی به افراد اجازه می‌دهد تا با ذهن خود با کامپیوترها ارتباط برقرار کنند. این دستگاه در مرحله اول برای بیمارانی کاربرد خواهد داشت که به‌دلیل محدودیت‌های فیزیکی نمی‌توانند از کامپیوترها استفاده کنند.

در وب‌سایت نورالینک آمده است: «امیدواریم در آینده توانمندی‌هایی نظیر بینایی، عملکردهای حرکتی و گفتاری را بازیابی کنیم و نهایتاً شیوه تجربه‌کردن جهان را گسترش دهیم.»

منبع : دیجیاتو

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled