تعداد بیشتری از شرکت‌های تراشه‌ساز برای توسعه‌ی پردازنده‌های خود به استفاده از هوش مصنوعی روی آورده‌اند.

ازآن‌جا‌که طراحی تراشه فرایند پرهزینه‌ای است، شرکت‌هایی مثل AMD برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و سرعت‌بخشیدن به زمان عرضه‌ی محصولات خود به بازار، به هوش مصنوعی روی آورده‌اند. تاکنون بیش‌ از ۲۰۰ طرح تراشه با استفاده از نرم‌افزار اتوماسیون طراحی الکترونیکی Synopsys DSO.ai (EDA) تولید شده و این تعداد به سرعت در حال افزایش است.

آرت جی دی گئوس، مدیر اجرایی Synopsys، در جدیدترین گزارش درآمدزایی شرکتش گفت: «تا پایان سال ۲۰۲۲، تعداد ۹ شرکت از ۱۰ فروشنده‌ی برتر نیمه‌هادی با سرعت زیاد به استفاده از هوش مصنوعی روی آوردند و تعداد آن‌ها امروز افزایش یافته است و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند. درواقع، صنعت تراشه‌سازی به‌طور‌گسترده از هوش مصنوعی برای طراحی تراشه‌ها بهره می‌برد.»

n00276578 b 696x393 1
به دلیل پیچیدگی روزافزون تراشه‌ها، طراحان مجبور هستند از فرایندهای جدید استفاده کنند تا بتوانند تراشه‌ها را با دوام بیشتری طراحی کنند. این موضوع منجر به افزایش هزینه‌های توسعه و تولید سیستم-روی-چیپ‌ها شده است. براساس داده‌های IBS، هزینه توسعه تراشه‌های نسبتاً پیچیده با فرایند ساخت ۷ نانومتری حدود ۳۰۰ میلیون دلار است و تقریباً ۴۰ درصد از این هزینه به نرم‌افزار اختصاص می‌یابد.
تقریباً همه‌ی تراشه‌سازان بزرگ در حال حاضر از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در طراحی و توسعه استفاده می‌کنند، شایان ذکر است این شرکت‌ها این موضوع را به طور رسمی تأیید نکرده‌اند.