برخی از چالش‌هایی که برای ربات‌ها تعیین می‌شود، کاربردهای واضح و مشخصی دارند. اما برخی از آن‌ها بر حل مشکلات بزرگ‌تر متمرکزند. گروهی از محققان به تازگی دو ربات مینی چیتا را در برابر هم قرار داده‌اند تا با هم فوتبال بازی کنند و از این طریق به حل چالش‌های بزرگ‌تری بپردازند.

محققان در مقاله‌ای که نتایج آن در وب‌سایت arXiv منتشر شده، توضیح داده‌اند که چطور با استفاده از یادگیری تقویتی به یک ربات مینی چیتا آموزش داده‌اند دروازه‌بانی کند. این ربات به منظور انجام این کار باید به سرعت نسبت به توپی که از زمین بلند شده واکنش نشان دهد و در مدت زمان کوتاهی حرکت آن را تحلیل کند.

دانشمندان در این مقاله توضیح داده‌اند که چطور از یک فریم‌ورک یادگیری تقویتی بدون مدل و سلسله مراتبی استفاده کرده‌اند تا این مشکل را حل کنند. این ربات در واقع باید توپ را تحت نظر گرفته و در کسری از ثانیه در جهت حرکت آن حرکت کند تا جلوی حرکتش را بگیرد.

دروازه

ربات مینی چیتا چگونه دروازه‌ بانی می‌کند؟

پارامترهای ربات درون یک شبیه‌ ساز تعریف می‌شوند، و مینی چیتا بر سه حرکت کلی تکیه می‌کند: حرکت به کنار، شیرجه زدن، و پریدن. این ربات باید در حین حرکت توپ تشخیص بدهد که مسیر آن به کجا ختم می‌شود و چطور باید جلوی آن را بگیرد.
پژوهشگران برای آزمایش این پروژه، ربات خود را در برابر انسان و یک ربات همتای مینی چیتا قرار دادند تا عملکرد آن را آزمایش کنند. نکته جالب این جا بود که فریم‌ ورکی که برای دروازه ‌بان استفاده شد، می‌تواند برای شوت ‌زننده هم به کار گرفته شود.
محققان در مقاله خود نوشته‌اند: «ما در این پروژه تمرکز خود را صرفا بر عمل دروازه‌ بانی گذاشتیم، اما این فریم ‌ورک می‌تواند برای سناریوهای دیگر نظیر شوت‌ زنی در فوتبال هم استفاده شود.» حالا باید دید که دانشمندان در ادامه از این فریم‌ ورک برای انجام چه کارهای دیگری استفاده خواهند کرد.

 

منبع : دیجیاتو