با توسعه روز افزور تکنولوژی و پیدایش نسل جدید هارد ها و تمایل کاربران به سرعت بالا و ظرفیت بالا در ذخیره سازها، انتخاب هارد مناسب بسیار مهم می باشد . در این مقاله قصد داریم تا به تفاوت مابین هارد SSD و HDD بپردازیم .

هارد HDD چیست :

هارد HDD یا Hard Disk Drive یا هارد مکانیکی دارای پلاتر بوده که در حال چرخیدن است و هد خواندن و نوشتن در فضای ذخیره سازی توسط بازو هارد انجام شده و به شما دسترسی های مختلف را ارائه می کند. در تکنولوژی HDD، داده ها روی صفحات متحرک ذخیره می شوند و هر زمان که کامپیوتر قصد واکشی یا خواندن اطلاعاتی از حافظه را داشته باشد، هد مخصوص به محل اطلاعات مندرج رفته و داده را بازیابی می کند.
این هارد ها معمولا با مشخصه‌هایی مانند سرعت چرخش دیسک که با واحد RPM نمایش داده میشوند و بدان معناست که هرچه سرعت چرخش دیسک بالاتر باشد سرعت خواندن و نوشتن داده ها نیز بالاتر می باشد و رابطه مستقیم دارند.
این هارد ها در دوسایز 3.5 اینچ یا LFF و سایز 2.5 اینچ یا SFF به بازار عرضه می شوند .

هارد SSD بخریم یا هارد HDD

هارد SSD چیست :

کلمه ssd به معنی Solid State Drive (درایور حالت جامد) یا درایوهای مغتاطیسی در واقع همان فلش مموری های پیشرفته بوده که از حافظه بالاتری برخوردار هستند. حافظه SSD در تجهیزات سخت افزاری جدید و به روز به دلیل سرعت انتقال و قدرت بالای آن استفاده می شود.
این نوع حافظه ها با تراشه های نیمه هادی که در ساختار خود دارند موجب می شوند تا نسبت به حافظه های رده ی قبل با سرعت بالاتری اطلاعات را ذخیره و بازخوانی کنند.
از این رو به آنان حالت جامد اطلاق می گردد زیرا بر خلاف HDD هیچ گونه بازوی متحرک برای بازخوانی و صفحه چرخان برای ذخیره اطلاعات ندارند.

هارد SSD بخریم یا هارد HDD

تفاوت های هارد SSD  و HDD  :

#

HDD

SSD

قیمت

با ظرفیت یکسان نسبت به دو نوع دیگر قیمت کم تر

با ظرفیت یکسان نسب به HDD قیمت بالاتر

سرعت واکشی فایل

کند

بیش تر از HDD
(حدود 3 برابر بیش تر)

میزان IOPS

کم تر از 100
IOPS

بیش تر از HDD
( ده برابر بیش تر)

میزان صدایی که ایجاد می کند

به دلیل چرخش صفحات سر و صدا ایجاد می کند

بدون صدا

میزان خرابی

میانگین زمان بین خرابی
1.5 میلیون
ساعت

میانگین زمان بین خرابی 2  میلیون ساعت

سرعت READ/WRITE

متوسط بین 50-120
MB/s

متوسط بین200– 550
MB/s

رمز نگاری

امکان رمزنگاری PDE

امکان رمزنگاری PDE

میزان گرمایی که تولید می کند

به دلیل داشتن بخش متحرک گرمای زیاد تولید می کند

گرمای کم

سرعت باز کردن فایل ها

کندتر از SSD

کند تر از NVME

تاثیر میدان مغناطیسی

امکان حذف اطلاعات وجود دارد

امن

پس در جواب سوال : هارد SSD بخریم یا HDD باید پرسید درواقع شما در کسب و کار خود به چه چیزی نیاز دارید ؟

اگر بخواهیم یک مثال ساده از عملکرد هارد ssd با hdd را بگوییم می‌توانیم این‌طور بیان کنیم که زمانی فردی وارد یک اتاق با کتاب‌های زیاد و بدون نظم چیده شده وارد شود و به دنبال یک کتاب خاص برگردد مطمئناً باید زمان بسیار زیادی را صرف پیدا کردن آن کتاب کند و حرکات بیشتری نیز انجام دهد در حالی که در هارد ssd روند کار بدین صورت است که کتاب‌ها جلوی شما باز و چیده شده‌اند و شما به راحتی و بدون حرکات اضافی می‌توانید کتاب موردنظر خود را پیدا کنید همین امر سرعت دستیابی شما به کتاب موردنظر را افزایش خواهد داد.

هارد SSD بخریم یا هارد HDD


از آنجا که قیمت هارد های SSD چندین برابر قیمت هارد های HDD می باشد باید با توجه به بودجه خود هارد مورد نظر را انتخاب کنید .
اگر نیاز به سرعت بالاتر دارید و با مشکل بودجه مواجه نیستید انتخاب هارد های SSD بهترین گزینه برای شما می باشد .
اما اگر نیاز به ظرفیت بالا با سرعت متعادل دارید هارد های HDD بهترین گزینه برای شما می باشد.
باید به این نکته توجه داشته باشید که هارد های HDD با توجه به قیمت پایینتری که دارند اما داده ها را بر روی دیسک های مغناطیسی ذخیره میکنند؛ از این رو هر ضربه یا لرزشی داده های شما را در معرض خطر یا نابودی قرار می دهد . همچنین طول عمر هاردهای HDD نسبت به هارد های SSD کمتر می باشد . شما میتوانید در مقاله ” طول عمر هارد دیسک ها ” اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

شما همچنین میتوانید مقاله زیر را نیر مطالعه کنید: 

طول عمر هارد دیسک ها چقدر است ؟