آنچه در این مقاله می‌خوانید :

در این مقاله در دایاسرور قصد داریم تا به بررسی 10 مورد از عوامل تاثیر گذار بر قیمت سرور ، بپردازیم:

1. نوع سرور
2. برند سرور
3. سخت افزار سرور
4. مصرف برق
5. فضای ذخیره سازی
6. کاربرد
7. امنیت
8. پشتیبانی و نگهداری
9. شبکه
10. نرم افزار

1) نوع سرور بر اساس قیمت ( از گران به ارزان )

A. سرورهای تیغه‌ای
B. سرورهای رک مونت
C. سرورهای ایستاده
D. سرورهای مجازی

• سرورهای تیغه‌ای:

سرورهای تیغه‌ای در اصل گروهی از سرورها هستند که در قالب یک شاسی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و برای کاربردهای خاص‌ استفاده می‌شوند. این سرورها که در مقایسه با نمونه‌های دیگر قیمت بیشتری دارند توانایی پشتیبانی از چند پردازنده مرکزی، چند ترابایت حافظه جانبی و اصلی را دارند و در قالب یک شاسی واحد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این سرورها که اندازه‌ای در ابعاد چهار یونیت دارند و به گونه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر یک از تیغه‌ها مسئولیت انجام کار مشخصی را بر عهده دارد و همین مسئله باعث می‌شود تا عملکرد این سرورها در مقایسه با دیگر نمونه‌ها بیشتر باشد و به همان نسبت قیمت بیشتری داشته باشند. نکته مهمی که باید در ارتباط با این سرورها به آن دقت کنید گرمای زیادی است که تولید می‌کنند. بنابراین، رک باید مجهز به مکانیزم سرمایشی مخصوص به خود باشد، که یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سرور است.

• سرورهای رکمونت:

سرورهای رکمونت کوچک‌تر از سرورهای ایستاده هستند و برای قرار دادن در رک‌های شبکه طراحی شده‌اند. به طور مثال، سرورهای dl380 gen11 شرکت اچ‌پی که توانایی پشتیبانی از پردازنده‌های نسل چهارم را دارد از سرورهای رک‌مونت است.

• سرورهای ایستاده :

سرورهای ایستاده رایج‌ترین نوع سرور هستند. آن‌ها اغلب بزرگ و حجیم هستند و امکان استفاده از آن‌ها بدون استقرار در رک‌ها وجود دارد. سرورهای ایستاده می‌توانند قدرت و فضای ذخیره‌سازی زیادی در اختیار شرکت‌ها دهند و برای اجرای برنامه‌های سنگین مانند میزبانی وب و پایگاه داده مناسب هستند.

• سرورهای مجازی:

سرورهای مجازی نسخه منطقی از سرورهای فیزیکی هستند که در قالب سرویس در اختیار سازمان‌ها قرار می‌گیرند و بر مبنای استقرار راه‌حل‌های مجازی روی سرورهای فیزیکی که سرور اصلی را به چند سرور منطقی تقسیم می‌کند قابل استفاده هستند. این سرورها برای کاربردهای مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بدیهی است که قیمت کمتری نسبت به سرورهای فیزیکی دارند.

2) برند سرور :

براساس آمار اعلام شده در سایت history-computer در آگوست 2023، برترین کمپانی‌های تولید کننده سرور در جهان را براساس سهم فروش آنها از بازار می‌توان از رتبه 1 تا 10 به ترتیب زیر معرفی کرد: ( از گران به ارزان )

10برند تولیدکننده سرور در جهان
1. شرکت DELL EMC
2. شرکت HPE (Hewlett Packard Enterpris)
3. شرکت Inspur
4. شرکت Lenovo
5. شرکت IBM
6. شرکت Huawei
7. شرکت Supermicro
8. شرکت Fujitsu
9. شرکت Sugon :
10. شرکت H3C :

3) مشخصات سخت‌افزاری سرور

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر تعیین قیمت سرور، مشخصات فیزیکی آن است. قیمت سرور‌ها بر مبنای پردازنده مرکزی، حافظه اصلی، فضای ذخیره‌سازی جانبی، رایزرها، تعداد پورت‌ها، نوع شاسی و حتی برند تولیدکننده آن‌ها تعیین می‌شود. سرورهایی که مشخصات سخت‌افزاری بالاتری دارند، اغلب گران‌تر هستند.

4) مصرف برق

هزینه‌ی مصرف برق سرور یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین هزینه است. سرورهای با توان بیشتر، اغلب مصرف برق بیشتری دارند. به علاوه، هزینه‌های خنک‌سازی و سیستم سرمایشی نیز باید در نظر گرفته شود.

5) فضای ذخیره‌سازی

هزینه‌ی فضای ذخیره‌سازی برای سرور نیز مهم است. فضای ذخیره‌سازی با کیفیت بالا، اغلب هزینه بیشتری دارد. همچنین، هزینه‌های مربوط به پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات نیز باید در نظر گرفته شود. به بیان دقیق‌تر، هزینه‌ای که برای خریدن سرورها پرداخت می‌کنید، جدای از هزینه‌ای است که برای خریدن هارد دیسک‌ها یا حافظه‌های حالت جامد اختصاص می‌دهید.
اگر در نظر داشته باشید سرعت دسترسی به اطلاعات را افزایش دهید باید از حافظه‌های SSD استفاده کنید که قیمت بیشتری نسبت به هارد دیسک‌ها دارند، اما در مقابل گرمای کمتری تولید می‌کنند و مستعد خرابی‌های رایج هارد دیسک‌ها نیستند. در مقابل، اگر از هارد دیسک‌ها استفاده کنید به فضای ذخیره‌سازی بیشتری دسترسی دارید، اما در مقابل سرعت دسترسی به اطلاعات کمتر از SSDها می‌شود. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود ترکیبی از دو حالت فوق را استفاده کنید تا بتوانید از مزایای هر دو رسانه ذخیره‌سازی استفاده کنید.

6) کاربرد سرور

سرورهای میزبانی وب: سرورهای میزبانی وب برای ارائه محتوای وب به کاربران استفاده می‌شوند. این محتوا می‌تواند شامل صفحات وب، تصاویر، فیلم‌ها و فایل‌های مختلف باشد.
سرورهای ایمیل: سرورهای ایمیل برای ارسال و دریافت ایمیل استفاده می‌شوند. این سرورها به کاربران امکان می‌دهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و ایمیل‌های خود را ذخیره کنند.
سرورهای پایگاه داده: سرورهای پایگاه داده برای ذخیره و مدیریت داده‌ها استفاده می‌شوند. این سرورها می‌توانند به کاربران امکان دسترسی به داده‌های خود از طریق اینترنت یا یک شبکه محلی را دهند.
سرورهای شبکه: سرورهای شبکه برای مدیریت شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شوند. این سرورها می‌توانند به کاربران امکان مدیریت ترافیک شبکه، دسترسی به منابع، نظارت بر شبکه و غیره را بدهند. سرورهایی که در قالب معماری کلاینت سرور در شبکه‌ها مستقر می‌شوند.
این سرورها قیمت یکسانی ندارند و عوامل مختلفی قیمت نهایی آنها را تعیین می‌کنند.

7) امنیت

حفظ امنیت سرور یکی از مهمترین نکات قبل از استفاده از سرور است. نصب دیوارهای آتش، بسته‌های امنیتی، ابزارهای تشخیص و شناسایی نفوذ و غیره نیز به شکل غیر مستقیم باعث افزایش هزینه‌ها و قیمت سرور می‌شوند.

8) پشتیبانی و نگهداری

هزینه‌های مربوط به پشتیبانی، نگهداری و تامیرات دوره‌ای (مانند تعمیرات، پشتیبانی فنی و غیره) نیز باید در هزینه‌های نگهداری از سرور که ممکن است در آینده پیش بیاید، لحاظ شود.

9) شبکه

سرورها به تراشه‌های شبکه با توان بالا تجهیز شده‌اند، اما اگر به دنبال پهنای باندی 10/25 ، 40 تا 100 گیگابیت بر ثانیه باشید، باید کارت‌های شبکه جداگانه را خریداری کرده و روی سرور نصب کنید که یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت سرور خواهند بود.

10) نرم‌افزار

هزینه‌ی نرم‌افزار سرور نیز باعث افزایش قیمت سرور می‌شود. برای مثال، هزینه‌ی سیستم‌عامل، نرم‌افزارهای مجازی‌سازی، پشتیبانی و نگهداری نرم‌افزارها و برنامه‌های مرتبط با سرور.

نتیجه گیری:
ممکن است با توجه به بودجه خود و سازمانتان اقدام به خرید یک سرور داشته باشید. در هنگام خرید عوامل متعددی در قیمت سرور تاثیر دارند، مانند نوع سرور، سخت‌افزار سرور، هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری، فضای ذخیره‌سازی و … که در بالا کامل به 10 مورد از آنها اشاره کردیم، ممکن است هزینه خرید و نگهداری آن سرور را افزایش دهد.
شما با توجه به نکات بالا می‌‌توانید با بودجه خود و نوع مشخصات و کانفیگ مورد نیازتان با توجه به بودجه‌ای که دارید، سرور مورد نظرتان را انتخاب و خریداری کنید.
همچنین می‌توانی با مشاوره رایگان با کارشناسان فروش و کارشناسان فنی شرکت دایاسرور، مشاوره و خریدی راحت را داشته باشید.

خرید سرور HPE :

شرکت دایاسرور از سال 1383، فعالیت خود را با عرضه سرورها و تجهیزات قدرتمند HP آغاز نموده و در حال حاظر دارای یکی از کاملترین مجموعه تجهیزات سرور و ذخیره ساز HP و EMC و متعلقات آن می باشد.
شما میتوانید در صورت نیاز به خرید سرور و ذخیره ساز ، مشاوره رایگان ، طراحی و نصب و راه اندازی محصولات اورجینال HPE و EMC ، همچنین مشاوره و تامین بهترین زیرساخت های سخت افزاری (…,Rack، Server Storage, Synergy, 3PAR, Switch ) برای اتاق سرور، با مشاوران ما در بخش فروش سرور (تلفن 88500466) متناسب با نیاز سازمان خود تماس حاصل فرمایید.

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled