آنچه در این مقاله می‌خوانید :

مقدمه :

به غیر از سرورهای HPE  و DELL که جزو معروف‌ترین و پرفروش‌ترین شرکت‌های تولید کننده سرور در دنیا هستند، شرکت‌های دیگری نیز در این حوزه به تولید سخت‌افزار و سرور و ذخیره‌سازها مشغول هستند.

در این مقاله در دایاسرور سعی داریم تا 10 شرکت از برترین تولیدکننده‌های سرور در جهان را معرفی و بررسی کنیم.

براساس آمار اعلام شده در سایت history-computer در آگوست 2023، برترین کمپانی‌های تولید کننده سرور در جهان را براساس سهم فروش آنها از بازار می‌توان از رتبه 1 تا 10 به ترتیب زیر معرفی کرد:

برندهای تولیدکننده سرور

1.  شرکت DELL EMC :

میزان سهم از بازار فروش سرور : 17.2

شرکت DELL  یکی از برجسته‌ترین تولیدکنندگان کامپیوتر در جهان است که بیشتر به خاطر لپ‌تاپ‌های خود محبوبیت پیداکرده بود و در سال 2016 با شرکت EMC ادغام شدند.

 شرکت دل به عنوان بزرگ‌ترین شرکت سازنده سرور در جهان با بیش از 16 درصد سهم تجارت بازار جهانی سرورها جهانی شناخته شده و پس از آن شرکت HPE قرار می‌گیرد.

برندهای تولیدکننده سرور

2. شرکت HPE (Hewlett Packard Enterpris) :

میزان سهم از بازار فروش سرور : 16.8

شرکت HP برای ساخت پرینتر و اسکنرهای خود به شدت محبوب و معروف شد و به ندرت شخصی وجود دارد که لوگوی نمادین hp را روی چاپگر، اسکنر یا لپ‌تاپ ندیده باشد.همچنین HP  در سال 2007 رسما به تولید‌کننده پیشرو رایانه شخصی در جهان تبدیل شد.

در سال 2015، این شرکت تغییر و تحولاتی را تجربه کرد و نام خود را به Hewlett Packard Enterprise یا به اختصار HPE تغییر داد. این شرکت در حال حاضر دومین تولید‌کننده بزرگ سرور در جهان است.

برندهای تولیدکننده سرور

3. شرکت Inspur :

میزان سهم از بازار فروش سرور : 10.1

Inspur یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات در کشور چین است که در درجه اول روی مفاهیم کلیدی مثل کلان داده‌ها، سرورها، تجهیزات ذخیره‌سازی، فناوری‌های هوش مصنوعی و برنامه‌ریزی منابع سازمانی تمرکز دارد.

سری کامپیوترهای Inspur Server در سال 1993 به بازار چین معرفی شد و بعدا به بازارهای بین‌المللی راه پیدا کرد. فرض بر این است که سری سرورهای Inspur اولین سرورهایی بودند که در ابتدا توسط یک شرکت چینی ساخته شدند.

برندهای تولیدکننده سرور

4. شرکت Lenovo :

میزان سهم از بازار فروش سرور : 6.2

لنوو یکی دیگر از شرکت‌های فناوری چندملیتی چینی است که در سال 1984 تاسیس شد و کار خود را با تولید رایانه‌های شخصی متنوع آغاز کرد. شرکت Lenovo با شرکت‌های بسیاری ادغام شد که یکی از مهمترین‌های آن شرکت IBM، تولید رایانه‌های شخصی و سرور‌های مبتنی بر معماری x86 بود.

از سال 2021، این شرکت لقب بزرگ‌ترین فروشنده رایانه شخصی در جهان را از نظر تعداد فروش به خود اختصاص داده است. امروزه، این شرکت بیشتر به خاطر خطوط تولید دسکتاپ IdeaCentre و ThinkCentre، خط تجاری لپ‌تاپ‌های ThinkPad که از IBM خریداری کرده، و لپ‌تاپ‌های مصرف‌کننده IdeaPad، Yoga و Legion شناخته می‌شود که مورد آخر به طور فزاینده‌ای توسط گیمرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لنوو پس از خرید خطوط سرور IMB، از جمله IBM System x و IBM Blade Center در سال 2014، گفت که هدف شرکت تبدیل شدن به بزرگ‌ترین تولید‌کننده سرور در جهان است و این شرکت حتی نیروی کار IBM را برای کاهش هر گونه خرابی در تولید ادغام کرد. لنوو در حال حاضر چهارمین شرکت بزرگ تولیدکننده سرور در جهان است.

برندهای تولیدکننده سرور

5. شرکت IBM

میزان سهم از بازار فروش سرور : 5.3

آی‌بی‌ام یا شرکت ماشین‌های تجاری بین‌المللی، شرکت فناوری چندملیتی آمریکایی است که در سال 1911 به عنوان شرکت محاسبه- Computing-Tabulating-Recording شروع به کار کرد تا این‌که در سال 1924 نام آن به IBM تغییر یافت. امروزه این شرکت به تولید سخت‌افزار کامپیوتر و راه‌حل‌های نرم‌افزاری مختلف و ارائه خدمات میزبانی و مشاوره‌ای در زمینه‌هایی مانند کامپیوترهای مین‌فریم و فناوری نانو به فعالیت اشتغال دارد.

IBM یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های تحقیقاتی است، زیرا رکورد بیشترین پتنت‌های (ثبت اختراع) سالانه ایالات متحده را که توسط یک شرکت به مدت 29 سال متوالی ایجاد شده به خود اختصاص داده است. یکی از برجسته‌ترین اختراعات این شرکت ماشین‌های باجه خودکار (ATM) بودند. البته، این شرکت در زمینه اختراع فلاپی دیسک، هارد دیسک‌های چرخان، کارت‌های نوار مغناطیسی، بارکدهای UPC  و زبان برنامه‌نویسی SQL نیز معروف است.

علاوه بر تولید سرورهای غیر 86، این شرکت یک IBM SoftLayer طراحی کرده که یک سرور اختصاصی، میزبانی مدیریت شده و ارائه‌دهنده محاسبات ابری است که میزبان بیش از 81000 سرور است. از نظر فروش، این شرکت با 5.3 درصد سهم بازار در فاصله کمی با لنوو قرار دارد. تمرکز اصلی این شرکت دیگر روی ساخت سرورها نیست و بیشتر روی نوآوری در صنعت فناوری اطلاعات و کامپیوتر فعالیت دارد. این شرکت در سال 2019 IBM اولین کامپیوتر کوانتومی تجاری تحت عنوان IBM Q System One را معرفی کرد.

برندهای تولیدکننده سرور

6. شرکت Huawei :

میزان سهم از بازار فروش سرور : 4.9

این شرکت چینی در واقع در سال 1987 تاسیس شد. در حالی که ابتدا تمرکز این شرکت روی ساخت سوئیچ‌های تلفن بود، اما بعدها دامنه فعالیت خود را گسترش داده و روی ساخت شبکه‌های مخابراتی، خدمات عملیاتی و مشاوره‌ای و لوازم الکترونیکی مصرفی متمرکز شد.

در سال 2012، هواوی از اریکسون به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده تجهیزات مخابراتی در جهان پیشی گرفت و در سال 2018، اپل را به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان پشت سر گذاشت. در سال 2020، هواوی برای اولین بار از سامسونگ و اپل در زمینه ساخت و تولید گوشی‌های هوشمند پیشی گرفت، زیرا محصولات خود را با قیمت کمتری در اختیار مشتریان قرار می‌داد.

امروزه، هوآوی در زمینه ساخت سرورها نیز به فعالیت اشتغال دارد و این شرکت در حال حاضر کمی بیش از 4 درصد از بازار سرور را در اختیار دارد.

برندهای تولیدکننده سرور

7. شرکت Supermicro :

میزان سهم از بازار فروش سرور : 4.8

Supermicro یکی از شرکت‌های کمتر شناخته شده در فهرست ماست که در زمینه ساخت تجهیزات الکترونیکی مصرفی یا مخابراتی به فعالیت اشتغال ندارد و به طور کامل روی ساخت تجهیزات اینترنت اشیا و تولید سرور متمرکز است. در واقع Supermicro به تولید سرورهای با عملکرد و کارایی بالا و همچنین نرم‌افزارهای مدیریت سرور معروف است.

البته، این شرکت در زمینه ساخت سیستم‌های ذخیره‌سازی عظیم مناسب برای کاربردهای مختلف، از جمله مراکز داده سازمانی، محاسبات ابری، هوش مصنوعی و محاسبات لبه نیز سابقه درخشانی دارد. این شرکت تقریبا به طور اختصاصی روی ساخت سرورها متمرکز است. این شرکت در زمان تاسیس در سال 1993 با یک تیم پنج نفره کار خود را آغاز کرد، اما در طول سال‌ها موفق شد به یک شرکت معتبر تولید‌کننده سرور تبدیل شود که محصولات خود را به برخی از بزرگترین نام‌ها در صنعت فناوری مانند اینتل نیز عرضه می‌کند.

برندهای تولیدکننده سرور

8. شرکت Fujitsu:

میزان سهم از بازار فروش سرور : 3.1

فوجیتسو بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات فناوری اطلاعات و تولید‌کننده سخت‌افزار در ژاپن و ششمین شرکت بزرگ جهان است. دومی بیشتر به دلیل ساخت محصولات محاسباتی شخصی و سازمانی، از جمله x86، SPARC، و مین‌فریم‌های سازگار با سرورها است.

این شرکت در سال 1935 و تقریبا قبل از جنگ جهانی دوم تاسیس شد که آن را به یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های فناوری اطلاعات در جهان پس از IBM و Hewlett-Packard تبدیل کرده است. شرکت‌هایی که هنوز هم در دنیای تجارت فعال و شناخته شده هستند. این شرکت از سال 1955 تا 2002 مین‌فریم‌ها را تولید می‌کرد، اما اکنون فقط در زمینه ساخت ریزکامپیوترها، سرورها، و عمدتا خدمات محاسبات ابری مثل خدمات IaaS و PaaS به فعالیت اشتغال دارد.

برندهای تولیدکننده سرور

9. شرکت Sugon :

میزان سهم از بازار فروش سرور : 2

Sugon یک سازنده ابر رایانه و سرور‌های مبتنی بر معماری x86 مستقر در چین است ، این شرکت در سال 1996 با نام رسمی Dawning Information Industry Company Limited و با هدف تحقیق و توسعه در مورد محصولات و فناوری‌های پیشرفته که چین را از تامین‌کنندگان فناوری خارجی مستقل می‌کند، تاسیس شد.

در سال 2011، این شرکت ابر رایانه Dawning 6000 را معرفی کرد که البته در زمان خودش سریع‌ترین ابر رایانه نبود، اما یکی از کارآمدترین‌ها بود. این ابرکامپیوتر با استفاده از قطعاتی ساخته شد که به‌طور کامل در چین توسعه یافته و تولید شده بودند.

برندهای تولیدکننده سرور

10. شرکت H3C :

میزان سهم از بازار فروش سرور : کمتر از 1 درصد

 H3C در سال 2003 شرکت‌های هواوی و Com3 طی تلاشی مشترک نیمی از سهام شرکت تازه تاسیس H3C را در اختیار داشتند. بعدها 3 Com تغییر برند داد و محصولات خود را به عنوان joint venture  به بازار عرضه کرد.  با گذشت زمان چندین مقام 3Com  سمت‌های خود در H3C را به دلیل اقدامات مشکوک هواوی ترک کردند.

در سال 2008، Com3 نزدیک به 80 درصد از سهام هواوی را در جوینت ونچر خریداری کرد و H3C نیز در ادامه توسط HP تصاحب شد. البته تا زمان ادغام کامل به عنوان بخشی مستقل از شرکت عمل می‌کرد. پس از تحولات داخلی شرکت اچ‌پی، H3C به عنوان بخشی از HPE به کار خود ادامه داد و اکنون محصولات خود را تحت نام تجاری H3C در بازارهای آسیایی عرضه می‌کند.

برندهای تولیدکننده سرور

نتیجه گیری:

در این مقاله قصد داشتیم تا 10 مورد از برترین شرکت‌های تولید کننده سرور را در جهان معرفی کنیم که این مقاله برگرفته از آمار اعلام شده در سایت history-computer می‌باشد که در سال 2023 معرفی شده. . در حالی که این 10 شرکت ممکن است با وجود فناوری‌های جدید بازهم جایگاه خود را حفظ کنند، اما فناوری‌های نوظهور فرصت‌هایی را برای تولیدکننده‌های جدید به وجود خواهد آورد تا جایگاهی در این بازار برای خود ایجاد کنند.