رقابت همیشگی مابین شرکت intel و AMD باعث شده هر دو این شرکت‌ها جزء محبوب ترین و معروف‌ترین‌ها در حوزه تولید و فروش پردازنده باشند.

بر اساس گزارش‌های جدید  جدید، پردازنده AMD حدود ۵٫۸ درصد از سهم تراشه‌های دسکتاپ‌، ۳٫۸ درصد از لپ تاپ و ۵٫۸ درصد از سرور را به‌دست آورده است.

سهم درآمد سالانه‌ی تیم قرمز در دسکتاپ‌ ۴٫۱ درصد، در لپ‌تاپ‌ ۵٫۱ درصد و در سرور ۱٫۷ درصد بوده است.

گرچه در این گزارش اسمی از رقبا در گزارش نیامده اما اینتل همچنان رقیب قدر AMD  در صنعت تراشه‌ است.

AMD باور دارد که سهم بازار پردازنده‌های دسکتاپی‌اش در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۳ به ۱۹٫۲ درصد رسیده که نسبت‌ به سهم ۱۳٫۹ درصدی در بازه‌ی زمانی مشابه سال گذشته، ۵٫۳ درصد افزایش داشته است.

شرکت AMD سهم بیشتری در بازار پردازنده‌ها را گرفته‌است
شرکت AMD سهم بیشتری در بازار پردازنده‌ها را گرفته‌است

گزارش، نشان می‌دهد که حضور قدرتمند AMD به پردازنده‌های EPYC و سری Ryzen 7000 مربوط می‌شود که هر دو در طول سال ۲۰۲۳ عرضه شده‌اند. تولید Ryzen 7000 برای AMD بسیار موفق بوده، زیرا نیازمند ارتقاء به سوکت AM5 و رم DDR5 است.

 

در مقایسه، CPU اینتل نسل ۱۳ و ۱۴ رپتور لیک هنوز هم مانند نسل ۱۲ آلدر لیک، از همان سوکت LGA 1700 بهره می‌برند و از رم DDR4 و DDR5 پشتیبانی می‌کنند، در نتیجه نیازی به مادربرد و رم جدید برای ارتقاء به آخرین پلتفرم ندارند.

بازار جهانی کامپیوتر، بعد از مدت‌ها دوباره روند صعودی خود را آغاز کرده و در چند ماه گذشته، افزایش قابل توجهی در فروش نشان داده است. انتظار حفظ این روند صعودی در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۳ نیز وجود دارد که خبر خوبی برای تولیدکنندگان تراشه مانند اینتل و AMD به‌حساب می‌آید.

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled