در اغلب سازمان ها هنگامی که از مشکلاتی نظیر امنیت در شبکه صحبت می شود اغلب به سراغ مسائلی مانند ویروس ها و یا اختلالات نرم افزاری و تهدیدات دیگر می رویم. اما باید به این مسئله توجه داشته باشیم که در کنار این خطرات نرم افزاری که ممکن است در شبکه شما رخ دهد؛ تهدیدات فیزیکی در اتاق سرور شما نیز نباید دست کم گرفته شود. و نیاز به قوانین، رعایت و توجه بیشتری دارد.

دما

متعادل نبودن دمای اتاق سرور موجب اختلال در عملکرد سرور ها میشود. سرور بیش از حد گرم، می‌تواند عملکرد شبکه را کاهش دهد و در بدترین حالت، کل سیستم را خاموش کند.
متعادل ترین دما برای یک اتاق سرور دمایی مابین 18 تا 22 درجه با تلورانس 1 درجه می باشد که میتوانید با قرار دادن یک دماسنج در اتاق سرور میزان دما را کنترل کنید.

دما در اتاق سرور

رطوبت

رطوبت همیشگی بالا هوا در اتاق سرور ها باعث تراکم درون سخت افزار شده که منجر به پوسیدگی و اتصال در تجهیزات و قطعات اتاق سرور می شود.
کم بودن بیش از حد رطوبت، چرخ دنده های را در مقابله با الکتریسیته ی ساکن آسیب پذیر می کند، به طوری که باعث ایجاد اشکالاتی در عملکرد یا آسیب دائمی آنها می شود که میتوانید با قرار دادن یک رطوبت سنج در اتاق سرور میزان رطوبت را کنترل کنید.

شما همچنین میتوانید مقاله زیر را نیر مطالعه کنید: 

چک لیست سخت افزاری اتاق  سرور

حضور در اتاق سرور

چه عمدا و چه سهوا، به خاطر عبور و مرور کارمندان و بازدید کنندگان از اتاق سرورتان ممکن است به راحتی به سرورتان آسیب وارد شود.
ارتعاشات و دیگر حرکات نا‌خواسته باعث اختلال یا آسیب هارد درایو‌های در حال چرخش می‌شود و تراشه‌ها و بورد‌های مدار را از جای خود بیرون می‌آورد. ضربات ناگهانی به تجهیزات جزو خطرات کاملاً مشخص هستند‌، اما برخورد مستقیم ضربه، تنها دلیل آن نیست. سیستم‌های تهویه هوا‌، راه رفتن افراد در راهرو‌ها و حتی تردد وسایل نقلیه باعث ارتعاشات می‌شود، حتی اگر در مجاورت اتاق سرورتان باشد.

شما می‌توانید با قراردادن سرورتان در مکانی امن با جلوگیری از منشاء ارتعاشات، این خطرات را به حداقل برسانید. همچنین با قرار‌ د‌ادن وسایل لرزشگیر و دیگر لوازم جانبی مقاوم در برابر ضربه، خطرات را کم کنید و با گذاشتن سنسور لرزشی در قفسه، اگر مشکلی وجود داشته باشد از آن مطلع شوید.

ضربه در اتاق سرور

قطع برق

نداشتن یو پی اس (UPS) در اتاق سرور ها موجب میشود در هنگام قطع برق، اگر خوش شانس باشید ، فقط زمان بالا آمدن سیستم و راه اندازی دوباره آن را از دست می دهید. اگر هم خوش شانس نباشید باید لوازم را تعویض کنید و با از دست دادن اطلاعات کنار بیایید.

یو پی اس (UPS)  : این دستگاه ها از سرورها، روترها، کلیدهای برق و دیگر دستگاه های شبکه ای در برابر نوسانات برقی محافظت می کنند، همچنین این وسایل در صورت قطع برق مجهز به یک باتری پشتیبان هستند.

شما همچنین میتوانید مقاله زیر را نیر مطالعه کنید: 

چک لیست نرم افزاری اتاق سرور

آب

خسارت آب یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اتاق سرور  است. در واقع نشت آب باعث ۲۴ درصد از موارد قطع برق دیتاسنترها می‌شود. تعدادی از این نشتی‌ها به دلیل لوله‌کشی آسیب‌دیده در پشت دیوارها و سقف‌های اتاق سرور است. حتی یک نشت بسیار کوچک می‌تواند باعث آسیب جدی به سیستم‌های شما در طول زمان شود.

راه ‌حل واضح این است که از قرار دادن اتاق سرور خود در نزدیکی نواحی دارای لوله‌کشی اجتناب کنید، اما این کار همیشه ممکن نیست. اگر نمی‌دانید که آیا اتاق سرور شما با لوله‌کشی احاطه شده‌است یا خیر، به طور منظم به دنبال نشتی بگردید. اگر به ندرت به منطقه‌ای که سرورهایتان در آن قرار دارند بروید، نشت آرام آب می‌تواند باعث آسیب جدی شود.

نشتی آب در اتاق سرور

سرقت

تنها پرسنل مجاز می توانند به سرورها دسترسی داشته باشند.شما میتوانید با محدود کردن دسترسی ورود افراد متفرقه به اتاق سرور و دیتاسنتر و با نصب دوربین تمامی محل اتاق سرور را زیر نظر بگیرید.

برخی از این دوربین ها دارای تشخیص صدا و حرکت یا جنبشی هستند یا شما می توانید تشخیص صدا و حرکت را جداگانه نصب کنید و آنها را طوری تنظیم کنید که هر گونه فعالیت مشکوکی را تشخیص داده و به شما پیام دهند.

سرقت در اتاق سرور

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled