شرکت های بزرگ فناوری به دنبال راهکاری برای بهینه سازی کنترل دیتاسنترها هستند

در آینده ای نه چندان دور ، مدیریت دیتاسنترها خودکار می شوند و کنترل و و چگونگی عملکرد دیتا سنترها را به دست هوش مصنوعی میسپارند.
چند سال پیش گوگل اعلام کرد که برای مدیریت دیتاسنترهای خود از هوش مصنوعی استفاده می کند.
حال شرکت های مایکروسافت و متا نیز برای کنترل و مدیریت دیتاسنترهای خود، از هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد.
مایکروسافت می‌گوید در حال توسعه یک سیستم هوش مصنوعی است که داده‌های مربوط به منابع مختلف را تحلیل می‌کند و برای تیم‌های عملیاتی دیتاسنترها هشدارهایی می‌فرستد تا از اثر حوادث ایمنی بکاهد یا جلوی آن‌ها را بگیرد.

Artificial Intelligence (AI) in Data Centers

این شرکت در حال ساخت یک سیستم مکمل و مرتبط دیگر هم است که سعی می‌کند تاثیر عوامل مختلف بر زمان‌بندی ساخت دیتاسنترها را شناسایی و پیش‌بینی کند. سخنگوی مایکروسافت می‌گوید انتظار می‌رود که این سیستم در دنباله سال به دیتاسنترهای این شرکت وارد شود.


از آن سو، متا هم مدعی است که می‌خواهد از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی چگونگی عملکرد دیتاسنترها در شرایط محیطی بسیار سخت استفاده کند. این شرکت می‌گوید مدتی است که توسعه مدل‌های فیزیکی برای شبیه ‌سازی شرایط دشوار را آغاز کرده و این داده‌ها را به مدل‌ های هوش مصنوعی می‌دهد تا مصرف انرژی، سیستم‌های خنک ‌سازی و جریان هوا را بهینه‌ سازی کنند.


سخنگوی متا می‌گوید: «ما داده‌های عملیاتی زیادی را از دیتاسنترهای خود دریافت می ‌کنیم…هر سرور و دستگاهی که در شبکه استفاده می ‌شود، بار کاری متفاوتی دارد، مقدار انرژی متفاوتی مصرف می ‌کند، تولید گرمای خاص خودش را دارد و باعث حرکت مقدار خاصی از جریان هوا در دیتاسنترها می‌شود. تیم [زیرساخت] ما داده‌های مربوط به هر سرور را گرد آوری کرده و مدل‌ هایی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌ سازد که می ‌توانند جایگاه سرورها و رک‌ها را در دیتاسنترها مشخص کرده و به منظور بهینه‌ سازی توان و بهره‌ وری، بارهای کاری مشخصی را به آن‌ها بفرستند.»