آنچه در این مقاله می‌خوانید :

ذخیره‌ ساز چیست؟

در دنیای امروز با گسترش روز به روز کامپیوتر ها و دستگاه پردازشی از قبیل سرورها ، حجم اطلاعات در حال افزایش است. به طور مثال کامپیوترها و لب تاپ ها دارای فضای ذخیره سازی هستند. ولی با توجه به حجم زیادی از اطلاعات که در هر لحظه تولید می شود. مانند : تصاویر دوربین های مدار بسته ، اسکن مدارک ، بانک های اطلاعاتی و به ‌طور تقریبی تمام نرم افزارها و اپلیکیشن‌های پرکاربرد و حساس، مانند سرورهای بانک‌ها و سازمان‌ها همگی نشان دهنده حجم رو به گسترش اطلاعات و در نتیجه نیاز به دستگاههای ذخیره سازی یا استوریج میباشد.

استوریج به معنای ذخیره ساز، یک دستگاه برای ذخیره اطلاعات شماست. به عبارت دیگر استوریج یک مکان برای ذخیره سازی و بکاپ اطلاعات می باشد.
در شرایطی که می خواهید یک مجموعه فایل یا اطلاعات حجیم را در اختیار تمامی عناصر و سیستم های موجود در شبکه قرار دهید، استوریج می تواند فضای ذخیره سازی مناسبی را برای شبکه فراهم کند. برای اتصال از راه دور دستگاه های ذخیره سازی به سرور از استوریج استفاده می شود.

 

استوریج HPE :

ذخیره ساز HPE هم یکی از انواع ذخیره سازها است و خدمات مختلفی مانند ذخیره سازی آنلاین، ذخیره سازی درون شبکه‌ای و آرشیو سازی را ارائه می‌دهد.
ذخیره ساز HPE را می‌توان به عنوان بهترین راه‌کار دسترسی آنلاین به داده‌ها بیان کرد. سرعت استوریج HPE بالا است و از جمله فناوری‌های پیش‌رفته به شمار می‌رود. استوریج‌ های HPE علاوه بر ذخیره کردن اطلاعات امنیت داده‌ها را نیز افزایش می‌دهند و در برخی از آنها امکان تهیه نسخه پشتیبان نیز وجود دارد.

انواع ذخیره سازهای HPE

ذخیره سازهای HPE به چند دسته تقسیم می شوند؟

– دستگاه‌های ذخیره ساز مبتنی بر TAPE
– دستگاه‌های ذخیره ساز مبتنی بر هارد درایو

دستگاه‌های ذخیره سازهای HPE مبتنی بر TAPE:

استوریج مبتنی بر نوار یکی از انواع روش‌های مختلف ذخیره سازی اطلاعات در سازمان‌ها است. در دنیای اطلاعات و تکنولوژی که بر بستر شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت گسترده شده است، محافظت از اطلاعات یک امر مهم و ضروری می‌باشد. وجود بدافزارها، ویروس‌ها و باج افزارها در کمین اطلاعات و داده شرکت‌ها قرار گرفته است. بدون شک به وجود آمدن هر گونه مشکل، سازمان‌ها دچار ضررهای جبران‌ناپذیری خواهند شد. ایمیل‌ها، اطلاعات شخصی و شرکتی، مستندات یک شرکت جزو سرمایه‌های آن سازمان محسوب می‌شود.
ذخیره کردن این سرمایه و ایجاد پشتیبانی از آن بهترین راه محافظت از اطلاعات به شمار می‌آید. Tape ها جزو پرکاربردترین تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات در سطح شبکه شناخته شده‌اند. قدمت تکنولوژی نوار یا Tape به هیچکس پوشیده نیست. اما این قدمت دلیلی بر منسوخ بودن آن نیز نمی‌باشد. برخلاف آنچه تصور می‌کنید بسیاری از سازمان‌ها برای تهیه نسخه پشتیبان از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.

انواع ذخیره سازهای HPE

انواع ذخیره سازهای HPE ( استوریج‌های HPE ) مبتنی بر هارد درایو:

می‌توان این نوع از استوریج را به چند گروه اصلی NAS و DAS و SAN تقسیم کرد. Storage سرور های NAS و SAN از جمله مطرح‌ترین‌ها هستند.

DAS Storage چیست؟

DAS مخفف عبارت Direct Attached Storage اولین نوع استوریج ها در اوایل ظهور کامپیوتر هاست. DAS Storage یک استوریج دیجیتالیست که مستقیما به کنترلر سیستم یا سرور متصل است. زمانی که حجم دیتای مورد نیاز کاربر بیشتر از شیار های هارد روی سرور باشد تکنولوژی DAS کاربرد دارد. پس با اضافه کردن DAS می توان تعداد هارد های تحت مدیریت سرور را افزایش داد. ارتباط استوریج با سایر تجهیزات شبکه از طریق سرور انجام می شود. کارهایی مانند فرمت و خواندن و نوشتن اطلاعات را خود سرور انجام می‌دهد و در واقع سطح دسترسی آن Block Level است.
هارد درایو های لپ تاپ و کامپیوتر معروف ترین نمونه DAS می باشند.

انواع ذخیره سازهای HPE

NAS Storage چیست؟

NAS مخفف عبارت NETWORK ATTACHED STORAGE پرکاربرد ترین سیستم ذخیره اطلاعات در دنیا است که بصورت یک سرور عمل می کند. از ذخیره ساز NAS برای مدیریت اشتراک گذاری فایل‌های سازمانی با کاربران استفاده می شود. از انجایی که ذخیره ساز NAS از تکنولوژی RAID استفاده می کند ذخیره سازی روی آن بسیار ایمن و پر سرعت می باشد. مدل دسترسی به اطلاعات در این ذخیره ساز، File Level است به این معنا که نیازمند سیستم عامل بهینه شده مخصوص استوریج می باشد. بیشتر برای اشتراک گذاری فایل از آن استفاده می شود. NAS Srorage سروری است که هارد دیسک ها روی آن قرار دارند و این هارد ها را در شبکه برای دستگاه‌های دیگر به اشتراک می‌گذارند.
این ذخیره سازها از پروتکل TCP\IP استفاده می کنند.
استوریج NAS وابستگی به سرور ندارند و عملکرد آن کاملا مستقل است.

انواع ذخیره سازهای HPE

SAN Storage چیست؟

SAN مخفف عبارت STORAGE AREA NETWORKS یک ذخیره ساز اختصاصی با سرعت بالا در شبکه های کامپیوتریست که بیشتر در شبکه و سازمان های بزرگ به کار می رود و چندین سرور میتوانند به طور همزمان از آن استفاده کنند. SAN استوریج دارای دیسک حافظه با ظرفیت زیاد و کنترل‌های مخصوص می باشد و بر اساس الگوریتم‌های مرتب سازی، اطلاعات را در شبکه به اشتراک می‌گذارد.
اطلاعات در ذخیره ساز SAN به‌ صورت Block Level ذخیره می‌ شود و به وسیله نرم‌ افزارهای موجود بر روی سرور اطلاعات قابل‌ دسترسی هستند همچنین برای ارتقاء حافظه کاربر نیازی به‌ اضافه کردن سرور جدید در شبکه ندارد و کافیست یک هارد دیسک به دستگاه SAN اضافه شود.

انواع ذخیره سازهای HPE

انواع ذخیره سازهای HPE

انواع ذخیره سازی DAS:

از معروف‌ترین DASهای تولید شده در دنیا DAS استوریج‌های برند HP هستند در ادامه چند مدل DAS از برند HP را نام می‌بریم.
DAS STORAGE: HPE D6000 Disk Enclosure
DAS STORAGE: HPE D6020 Disk Enclosure
DAS STORAGE: HPE D3000 Disk Enclosure
DAS STORAGE: HPE D2000 Disk Enclosure

 

انواع SAN استوریج‌ها :

استوریج‌های SAN تولید شده توسط شرکت HPE :انواع MSA، Nimble، 3PAR

 

انواع NAS استوریج‌ها :

HPE storeEasy Storage:
HPE storeEasy 1460
HPE storeEasy 1560
HPE storeEasy 1660
HPE storeEasy 1860

انواع Tape Storage ها :

MSL 2024
MSL 4048
MSL6480
MSL 3040
و …