استارتاپ Denglin Technology که سال ۲۰۱۷ با هدف توسعه پردازنده‌های گرافیکی در چین راه‌اندازی شد، اخیراً سرمایه‌ی درخورتوجهی از صندوق سرمایه‌گذاری اینترنتی چین دریافت کرده است. گفته می‌شود پردازنده‌ی گرافیکی این شرکت از معماری محاسباتی سازگار با مدل‌های برنامه‌نویسی CUDA/OpenCL بهره می‌برد و بدین‌ترتیب، با انویدیا رقابت خواهد کرد.

جذب سرمایه باعث می‌شود سرعت توسعه‌های انواع پردازنده‌های گرافیکی Denglin افزایش یابد و این شرکت بتواند تولید انبوه و تجاری‌سازی پردازنده‌های خود را با سرعت بیشتر انجام دهد. خط ‌تولید Denglin ازجمله پرچم‌دار این شرکت، یعنی Goldwasser، عمدتاً برای کاربردهای هوش مصنوعی طراحی شده‌اند.

استارتاپ مذکور قبلاً گفته بود که پردازنده‌های گرافیکی آن برای اجرای بازی نیز مناسب هستند. این شرکت ادعا می‌کند Goldwasser اولین پردازنده‌ی گرافیکی چینی است که برنامه‌های تجاری را با موفقیت در مقیاس بزرگ اجرا می‌کند.

پردازنده گرافیکی جدید چینی سازگار با CUDA ، تهدیدی برای انویدیا

به‌گفته‌ی JPR، یکی از ویژگی‌های Goldwasser معماری Denglin است که فناوری محاسبات ناهمگن تعریف‌شده روی تراشه را ازطریق نرم‌افزار فراهم می‌کند. جذاب‌ترین مزیت این قابلیت این است که مستقیماً با مدل‌های برنامه‌نویسی مثل CUDA انویدیا سازگار است؛ البته هنوز نمی‌دانیم Denglin می‌تواند پردازنده‌ای بسازد که با واقعاً بهترین‌های انویدیا مقایسه‌شدنی باشد یا خیر.

به‌نوشته‌ی TomsHardware، لی جیان‌ون و وانگ پینگ، بنیان‌گذاران Denglin Technology، فارغ‌التحصیلان دانشگاه تسینگ‌هوا هستند و یانگ جیان، معاون سابق عملیات جهانی زنجیره‌ی تأمین هواوی‌، اکنون سمت مشابهی را در این استارتاپ نوپا برعهده دارد.

Denglin با تجربه‌ی گسترده‌ی خود در تحقیق‌و‌توسعه و تجاری‌سازی پردازنده‌ی گرافیکی، هفت مرکز تحقیقاتی در نواحی مختلف ازجمله سیلیکون ولی و چنگدو و هانگژو دارد.

در حال حاظر این استارتاپ چینی قصد دارد از بزرگ‌ترین مزیت انویدیا علیه این شرکت استفاده کند.

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled