ذخیره سازی بر روی دیسک شیشه ای پنج بعدی

همواره نیاز کاربران بر این بوده که اطلاعات و داده های خود را بتوانند به مدت طولانی ذخیره سازی کنند. تعداد محدودی از ذخیره سازها هستند که با تلاش های فراوان می توانند داده ها را تا 100 سال نگهداری کنند.
اما در دنیای تکنولوژی امروزه با دستاوردهای فراوان و سخت افزار های جدید امکان ذخیره سازی تا 360 ترابایت به مدت 13.8 میلیارد سال بر روی دیسک شیشه ای پدید آمده است.
طبق آخرین دست آورد های دانشگاه ساوث همپتون، محققان این دانشگاه توانستند یک فرمت جدید داده بوجود آورند. این تکنولوژی میتواند در نانو ساختارهای ریز درون شیشه کد گزاری کند.
با استفاده از این تکنولوژی انسان ها میتوانند داده های خود را تامیلیارد ها سال نگهداری و ذخیره و نگهداری کنند.
این تکنولوژی که به نام ” کریستال حافظه سوپر من ” نام گذاری شده، از لیزر های و نانو ساختارهایی برای ذخیره کردن مقادیر عظیمی از داده در یک دیسک شیشه ای ریز استفاده می کند.

دیسک شیشه ای پنج بعدی

ساخت دیسک شیشه ای :

برای ساخت این دیسک داده، محققان دانشگاه ساوتهمپتون از یک فرآیند به نام نوشتار لیزری فمتوثانیه (واحد زمان معادل با 10 به توان 15- ثانیه یا یک میلیونیوم یک میلیاردم یک ثانیه) استفاده کرده ‎اند . که با استفاده از یک لیزر مافوق سریع که پالس‎های کوتاه و قوی نور را توليد می‎کند، دیسک‎های کوچک شیشه‎ای را ایجاد می‎کنند. این پالس‎ها می‎توانند داده‎ها را در سه لایه از نقطه های نانوساختار که با فاصله 5 میکرومتر (معادل 0.005 میلی متر) از یکدیگر قرار دارند، بنویسند.