اتاق سرور چیست؟

اتاق سرور محیطی است که بتوان با آرامش خاطر و اطمینان ، سرورها ، سوئیچ ها ، روتر ها و سایر تجهیزات مرتبط را در آن قرار داد. اتاق سرور می تواند از بخشی از فضای موجود، جدا شده و یا به طور خاص و دقیق برای نگهداری سرور های کامپیوتری و تجهیزات طراحی شوند.
اتاق سرور باید یک موقعیت مکانی مطلوب و مهم برای کسب و کارها باشد.

کاربرد اتاق سرور :

در تمامی کسب و کارها و شرکت های بزرگ و سازمان ها ، سرورها وظیفه خدمات رسانی و سرویس دهی را دارند.
تمامی اطلاعات یک شرکت و یا سازمان در سرورهای آن ذخیره می شوند. گاهی اوقات برای حصول اطمینان بیشتر این داده ها در ذخیره سازها نگهداری می شوند. این اطلاعات میتوانند حاوی اطلاعات چندین ساله مالی و اداری و … شرکت ها باشند ؛ بنابراین عدم عملکرد صحیح هر کدام از قسمت های اتاق سرور می تواند کار کل سازمان را مختل کند. پس وظیفه اتاق سرور حفظ شرایط درست برای سلامت سرور ها و تجهیزات می باشد.

بررسی اتاق سرور

موقعیت و امنیت اتاق سرور :

برای انتخاب اتاق سرور باید مکانی انتخاب شود که در برابر آتش سوزی ، سیل و سایر خطرات مشابه ایمن باشد. باتوجه به سر و صدای بالای سرور باید مکانی انتخاب شود که در کار دفتر و اتاق ها خلل ایجاد نکند. تمام اتاق سرور ها باید دیوارهای محکم از سقف تا کف داشته باشند.

چند مورد از نکات مهم اتاق سرور که باید رعایت شوند :

1. تامین برق اضطراری برای اتاق سرور
2. کنترل های محیطی و لوازم خنک کننده مناسب
3. جلوگیری از بهم ریختگی سیم ها و کابل کشی استاندارد اتاق سرور
4. نبودن پنجره در اتاق سرور
5. فضا برای رشد و توسعه سرور ها در آینده
6. سیستم مانیتورینگ و دوربین مداربسته

چند مورد از نکات مضر برای اتاق سرور :

1. رطوبت هوا
2. افزایش دما
3. جنبش ( حرکات ناخواسته که آسیبی به سرورها و قطعات وارد کند. )
4. قطعی برق
5. سرقت

نتیجه گیری :

اتاق سرور مکانی ایمن و مطمعن برای نگهداری سرور ها و تجهیزات می باشد که اطلاعات مالی و اداری شرکت ها در این سرورها ذخیره میشود. نگهداری از این اطلاعات بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. درنتیجه نگهداری و ایمن نگه داشتن اتاق سرور از نکات مهمی است که شرکت ها باید آن را رعایت کنند. اتفاقاتی از قبیل افزایش دما و رطوبت که باعث اختلال در کارکرد اتاق سرور است باید به طور کامل رعایت شوند.
قطعی برق هم یکی از مشکلات مهم و دائمی است که اتاق سرور درگیر است که با استفاده از UPSها ( یک باتری همیشه در حالا کار است که در صورت از دست رفتن جریان برق به هر علتی ، تامین برق را به عهده میگیرد . ) و ژنراتور ها و تجهیزات ذخیره سازی مناسب میتوان در برابر از دست رفتن اطلاعات مقاوم بود.

خرید سرور، ذخیره ساز، تجهیزات و مشاوره در زمینه زیرساخت های سخت افزاری اتاق سرور :

شرکت دایاسرور از سال 1383، فعالیت خود را با عرضه سرورها و تجهیزات قدرتمند HP آغاز نمود و در حال حاظر دارای یکی از کاملترین مجموعه تجهیزات سرور و ذخیره ساز HP و EMC و متعلقات آن می باشد.
شما میتوانید در صورت نیاز به خرید سرور و ذخیره ساز ، مشاوره رایگان ، طراحی و نصب و راه اندازی محصولات اورجینال HPE و EMC ، همچنین مشاوره و تامین بهترین زیرساخت های سخت افزاری (…,Rack، Server, Storage, Synergy, 3PAR, Switch ) برای اتاق سرور، با مشاوران ما در بخش فروش سرور (تلفن 88500466) متناسب با نیاز سازمان خود تماس حاصل فرمایید.