باتری تسلا با عمری 100 ساله

پژوهشگران تسلا از طرحی برای باتری خودروی برقی جدید رونمایی کرده‌اند که تا پیش از نیاز به تعویض 100 سال عمر می‌کند.

دفتر پژوهش پیشرفته تسلا که در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد، با همکاری دانشگاه دالهاوزی کانادا باتری مبتنی بر نیکل تولید کرد که در مقایسه با باتری ‌هایی که به‌ طور متداول در خودروهای برقی استفاده می‌شود طول عمر بسیار بیشتری ارائه می‌کند.
اکنون تسلا نوعی باتری لیتیوم یونی به نام فسفات آهن لیتیوم (ال‌اف‌پی (LFP)) تولید کرده است و از آن استفاده می‌کند، که چگالی انرژی بالایی ارائه می‌دهد و باعث می‌شود فاصله زمانی بین شارژها بیشتر باشد.
پژوهشگران در توصیف این جایگزین مبتنی بر نیکل گفتند که به‌ لحاظ تئوری بر محدودیت‌های چگالی انرژی و دوام این نوع باتری‌ غلبه می‌کند و همین ‌طور چرخه حیات بسیار بهبود یافته‌ ای ارائه می ‌دهد.

باتری تسلا با عمری 100 ساله

ماموریت ساخت باتری فوق ‌العاده ماندگار در نهایت هزینه های تولید را کاهش خواهد داد و از تاثیرات [زیست‌ محیطی] صنعت خودروهای برقی به میزان قابل توجهی کم می ‌کند.
پیش ‌بینی می‌شود که باتری‌ های مدل ‌های فعلی تسلا پیش از آنکه ظرفیت شارژ باتری تا بیش از ۲۰ درصد کاهش یابد، حدود ۲۰۰ ‌هزار مایل یا بیش از ۲۰ سال عمر کند.
با ساخت باتری که بیشتر از خود خودرو عمر می ‌کند، می ‌توان از آن در مدل‌ های جدید و حتی به ‌طور مکرر استفاده کرد.
در این نشریه آمده است: ” دوام عالی در دمای بالا با الکترولیت ‌هایی که حاوی نمک لیتیوم بیس (فلوروسولونیل (flurosulonyl)) مید (ال‌آی‌اف‌اس‌آی (LiFSI)) هستند، بسیار فراتر از آن‌هایی است که الکترولیت های معمولی ال‌آی‌پی‌اف۶ (LiPF6) معمول در آن‌ها به کار رفته است.”
سلول‌های ان ‌ام‌ سی (NMC)، به‌ ویژه آن‌هایی که تنظیم شده ‌اند و با ولتاژ ۳.۸ ولت شارژ می‌شوند در مقایسه با سلول‌های ال ‌اف‌ پی (LFP)، کارایی بهتر، ظرفیت محو کمتر و چگالی انرژی بالاتری نشان می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود که در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد عمری نزدیک به یک قرن داشته باشند.

انتظار می ‌رفت ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در رویداد روز باتری (Battery Day) این شرکت در سپتامبر ۲۰۲۰، خبر « کبالت به نیکل در دهه آتی رونمایی کردند.
این کار در عین اینکه باعث بهبود پایداری می‌شود و مسائل مرتبط با منبع اخلاقی کبالت را کاهش می ‌دهد، بینشی از مسیر توسعه باتری که اکنون پژوهشگران تسلا در پیش گرفته‌ اند نیز ارائه می ‌دهد.