ابزارهای مبتنی بر مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) برای تمرین‌دادن خود معمولاً از داده‌های عمومی اما گاهی دارای حق کپی‌رایت، استفاده می‌کنند. این داده‌ها می‌توانند شامل گفت‌وگوهای صورت‌گرفته توسط کاربران با چت‌بات‌ها نیز باشند.

برای مثال، تاریخچه ChatGPT حجم انبوهی از چت‌های کاربران را شامل می‌شود که می‌توان از آن برای مقاصد مختلف استفاده کرد. این مسئله باعث شده است تا قانون‌گذاران محدودیت‌هایی را برای شرکت‌های ارائه‌دهنده چنین خدماتی در نظر بگیرند. برای نمونه، بعد از ممنوعیت استفاده از چت‌بات OpenAI در برخی نقاط اروپا، این شرکت مجبور شد تا گزینه‌ای را برای توقف ثبت داده‌ها و حذف تاریخچه ChatGPT در اختیار کاربران قرار دهد.

هوش مصنوعی ChatGPT با تاریخچه گفت‌وگوها و داده‌های کاربران خود چه می‌کند؟

در قوانین این سرویس‌ها ذکر شده است که اطلاعات خصوصی پیش از ذخیره‌کردن متن تعاملات حذف می‌شوند. بااین‌حال اگر اعتمادی به چنین گفته‌هایی نداشته باشید، می‌توانید به‌صورت دستی اقدام به غیرفعال‌کردن ثبت داده‌های خود نمایید.

این شرکت اشاره دارد که داده‌های وارد‌شده توسط اپلیکیشن‌های جانبی را ذخیره نمی‌کند؛ مگر اینکه خود کاربر گزینه ذخیره اطلاعات را فعال کرده باشد. البته حتی اگر گزینه مربوطه فعال باشد، داده‌ها تنها برای ۳۰ روز روی سرورها باقی خواهند ماند. البته در برخی موارد این روند نقض می‌شود؛ مثلاً با دستور مقامات قضایی ممکن است اطلاعات برای مدت طولانی‌تری روی سرور ذخیره شوند.

چه کسی به داده‌های OpenAI دسترسی دارد؟

OpenAI به‌صورت رسمی اعلام کرده است که اطلاعات جمع‌آوری‌شده را با مجموعه‌ای از شرکای مورد اعتماد خود به اشتراک می‌گذارد. این شرکت‌ها به OpenAI کمک می‌کنند تا سرویس‌های مختلف خود را در اختیار کاربران قرار دهد. اگرچه در اسناد ثبت‌شده به نام خاصی اشاره نشده است، اما بدون‌شک یکی از آن‌ها مایکروسافت است که حمایت‌های مالی و زیرساختی وسیعی را فراهم می‌سازد.

هوش مصنوعی ChatGPT با تاریخچه گفت‌وگوها و داده‌های کاربران خود چه می‌کند؟

آیا از داده‌های کاربران OpenAI به‌خوبی محافظت می‌شود؟

پاسخ به این سؤال چندان آسان نیست و به میزان اعتماد کاربران به شرکت‌های خصوصی مثل OpenAI و شرکای آن، ازجمله مایکروسافت بستگی دارد. بدون در نظر گرفتن اهداف اصلی این شرکت‌ها، باید در نظر داشت که سابقه نشت اطلاعات در آن‌ها وجود دارد؛ برای مثال در ماه مارس، تاریخچه گفت‌وگوی ChatGPT برخی از کاربران به بیرون درز کرد. همچنین در موردی مشابه، با ارسال اشتباه ایمیل‌ها، چهار رقم آخر کارت‌های اعتباری بعضی از افراد لو رفته بود.

شایان ذکر است که پردازش‌های لازم برای صورت‌گرفتن گفت‌وگوها میان کاربران و چت‌بات روی سرورهای ابری مایکروسافت آژور انجام می‌شود و با توجه به اطلاعات درج‌شده در وب‌سایت OpenAI، مایکروسافت می‌تواند به داده‌های ذخیره‌شده روی سرورهای خود دسترسی داشته باشد. همچنین تعداد محدودی از کارمندان OpenAI به اطلاعات کاربران جهت تحلیل داده‌ها دسترسی دارند؛ اما جزئیاتی پیرامون سطوح دسترسی و پیش‌نیازهای ضروری مطرح نشده است.

منبع : دیجیاتو

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled