سرور DL380 g11 از جدید ترین سرورهای نسل آخر شرکت HPE می‌باشد. این سرور با نسل قبلی خود یعنی سرور DL380 g10  و Dl380 g10 plus تفاوت‌هایی جهت بهبود و ارتقاء کیفیت را داشته.

ما در این مقاله در دایاسرور سعی داریم تا مشخصات و ویژگی‌های پردازنده‌های نسل چهارم اینتل و قابل پشتیبانی در سرورهای DL380 g11 را مورد بررسی قرار دهیم.

از مشخصات جدید سرور DL380 g11 می‌توان موارد زیر را نام برد :

  • نسل چهارم پردازنده های مقیاس پذیر اینتل جدید
  • پشتیبانی جدید PCIe 5.0
  • حافظه هوشمند جدید DDR5 – 4800MT/s
  • کنترلرهای ذخیره سازی جدید
  • دستگاه بوت جدید NS204i-u
  • SSD و HDD های جدید

نسل چهارم سرورهای نسل 11 HPE 1

تفاوت در پردارنده‌ها نسل 11 با نسل 10 :

سرور DL380 g10 از پردازنده‌های دوگانه نسل اول یا دوم اینتل زئون مقیاس‌پذیر پشتیبانی می‌کند.

سرور DL380 g10 plus قوی‌تر از نسل قبلی خورد رونمایی شد که از پردازنده‌های نسل سوم اینتل پشتیبانی می‌کند.

حال سرور DL380 g11 متفاوت‌تر و قویتر از نسل‌های قبلی خود ظاهر شد و از پردازنده‌های جدید مقیاس پذیر نسل چهارم اینتل استفاده می‌کند. در حال حاضر بیش از 100 میلیون پردازنده زئون در سراسر جهان در حال استفاده است که سرورهای HPE بالاترین میزان استفاده را به خود اختصاص داده‌اند.

استفاده از نسل چهارم پردازنده‌های اینتل باعث شده تا سرور DL380 g11 طیف گسترده‌تری از ویژگی‌های کلیدی را داشته باشد که در ادامه بیشتر به آنها می‌پردازیم.

 همچنین شما می‌توانید مقاله زیر را نیز مطالعه کنید:

“” نحوه چیدمان رم سرور DL380 g11 “” 

پردازنده‌های نسل چهارم اینتل زئون:

اینتل پردازنده‌های مقیاس‌پذیر نسل چهارم اینتل زئون  را چند وقتی است به بازارهای جهانی عرضه کرده است.

پردازنده‌های نسل چهارم سری Intel Xeon Scalable که در سرور نسل یازده hp به کار می روند، به شکل هدفمند برای کاربردهای تجاری و سطح بالا طراحی شده‌اند.

این پردازنده‌ها ویژگی‌های امنیتی سطح بالایی برای محافظت از زیرساخت‌ها در برابر تهدیداتی مانند بدافزار و نقض داده‌ها ارائه می‌دهند و انرژی را به شکل بهینه مصرف می‌کنند.

پردازنده‌های نسل چهارم سرورهای نسل 11 HPE

مشخصات سرور DL380 G11

ویژگی‌های پردازنده‌های نسل چهارم اینتل زئون:

تعداد هسته‌ها: پردازنده‌های اچ‌پی نسل یازده دارای تعداد هسته‌های بیشتری نسبت به نسل‌های قبلی هستند. به عنوان مثال، پردازنده‌های Intel Xeon Scalable Gen11 دسترسی به 60 هسته پردازشی را در هر پردازنده مرکزی امکان‌پذیر می‌کنند.

سرعت پردازش: این پردازنده‌ها دارای سرعت پردازش بالاتری نسبت به نسل‌های قبلی هستند. سرعت پردازش این پردازنده‌ها به دلیل بهبود معماری پردازشی و ارتقا فناوری‌های پردازشی است.

پشتیبانی از حافظه‌های پر سرعت: DDR5 پردازنده‌های سرور نسل یازده اچ پی از حافظه‌های و DDR5 پشتیبانی می‌کنند و کاربران می‌توانند تا به ظرفیت‌های بالاتر در تعامل با سرعت بیشتر دست پیدا کنند. حافظه‌های DDR5 در حالت پایه، سرعت 4800 مگاهرتز دارند که سرعت بسیار بالایی در مقایسه با 3200 مگاهرتز حافظه‌های DDR4 است.

پشتیبانی از: PCIe 5.0 این پردازنده‌ها از شکاف‌های گسترشی PCIe 5.0 پشتیبانی می‌کنند که پهنای باند IOPS  نزدیک به 32 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهند.

امنیت: پردازنده‌های سرور نسل یازده اچ‌پی همانند اسلاف خود از ویژگی‌های امنیتی قدرتمندی مثل SGX سرنام Software Guard Extensions  پشتیبانی می‌کنند که امکان محافظت از برنامه‌ها را حتا بدون وجود دسترسی به کد برنامه به وجود می‌آورند. در نتیجه، هکرها شانس کمی برای دستکاری فایل‌ها دارند.

پشتیبانی از: AVX-512  پشتیبانی از مجموعه دستورالعمل‌های پردازشی AVX-512 به کاربران این امکان را می‌دهد که پردازش داده‌های بزرگ و پیچیده را با سرعت بیشتری انجام دهند.

توان مصرفی پایین: چون بر مبنای جدیدترین لیتوگرافی طراحی شده‌اند توان مصرفی پایین‌تری نسبت به نسل‌های قبلی دارند.

پشتیبانی از انواع مختلف شبکه: از انواع مختلف شبکه‌ها مثل 10GbE، 25GbE، 40GbE و 100GbE پشتیبانی می کنند.

پشتیبانی از فناوری‌های مجازی‌سازی: پردازنده‌های سرور نسل یازده اچ پی از فناوری‌‌‌های مجازی‌سازی مانند Intel VT-x و Intel VT-d پشتیبانی می‌کنند که برای کاربردهای مختلف مثل ساختارهای ابری، ماشین‌های مجازی و غیره، از راه‌حل‌های مجازی‌سازی استفاده می‌شود.

قابلیت پشتیبانی از رسانه‌های مختلف ذخیره‌سازی: پردازنده‌های سرور نسل یازده از حالت‌های ذخیره‌سازی مختلف مانند SATA، SAS و NVMe پشتیبانی می‌کنند که به کاربران این امکان را می‌دهد که برای نیازهای مختلف ذخیره‌سازی از گزینه‌های متنوعی استفاده کنند.

هوش مصنوعی در پردازنده‌های نسل چهارم اینتل :

اینتل می‌گوید: «پردازنده‌های نسل چهارم مقیاس‌پذیر زئون می‌توانند قابلیت‌های بیشتری در پردازش زبان طبیعی ارائه کند و مدعی است عملکرد آن‌ها در مدل‌های زبانی بزرگ تا 20 برابر سریع‌تر از پردازنده‌های دیگر است».

پردازنده‌های سرورهای نسل یازده اچ پی، با استفاده از شتاب‌دهنده‌های پیشرفته ماتریسی AMX سرنام  Extension (Intel AMX) تا 10 برابر عملکرد استنتاجی و آموزشی بهتری در مدل‌های یادگیری ماشین دارند، به طوری که عملکرد آن‌ها هنگام استفاده از چارچوب‌هایی مثل پای‌تورچ (PyTorch) که در زمینه شبکه‌های عصبی استفاده می‌شوند، بیشتر از نسل قبل است.

مجموعه نرم‌افزاری هوش مصنوعی اینتل با بیش از 400 مدل هوش مصنوعی یادگیری ماشین و یادگیری عمیق که در صنایع و برنامه‌های مختلف آزمایش شده‌است، می‌تواند به توسعه‌دهندگان در آموزش سریع‌تر مدل‌ها کمک کند. این مجموعه به گونه‌ای طراحی شده‌است که بدون مشکل، امکان استفاده از آن در سرورهای نسل یازده اچ‌پی وجود دارد.

مدل‌های پردازنده‌های نسل چهارم اینتل Intel Xeon Scalable:

مدل‌های جدید سی پی یوهای نسل چهارم اینتل در 6 گروه زیر قابل دسترسی هستند:

Max 9400

Platinum 8000

Gold 6000

Gold 5000

Silver 4000

Bronze 3000

اینتل تمام تلاش خود را کرده است تا طیف وسیعی از پردازنده‌ها را برای اهداف مختلف ارائه دهد که تاکنون نیز در این کار بسیار موفق عمل کرده است. پردازنده های تک سوکت که شامل سری Q هستند، برای مقاصد عمومی طراحی شده‌اند. از سری H می‌توانید برای مجازی سازی، IMDB و Analytics استفاده کنید. سری N برای 5G و بهینه سازی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اگر به‌دنبال پردازنده‌ای مناسب برای ذخیره سازی هستید از سری S می‌توانید بهره ببرید. قابل توجه است که سری T برای استفاده طولانی مدت و سری M،P و V برای فضای ابری کاربرد دارند.

پردازنده‌های Platinum آن‌قدر قوی و قدرتمند هستند که برای دیتاسنترهای ابری، هوش مصنوعی و آنالیز داده‌های پیشرفته طراحی شده‌اند. نسل چهارم پردازنده‌های پلاتینیوم می‌تواند تا 60 هسته را پشتیبانی کند و عملکرد بالایی را با امنیت مبتنی بر سخت افزار و پردازش‌های چند سوکتی داشته باشد. این پردازنده‌ها از طریق 8 کانال با حافظه ارتباط برقرار می‌کنند و از طریق Intel AMX شتاب هوش مصنوعی را ارائه می‌دهند.

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled