چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

این‌ روزها تقریباً همه‌جا از ChatGPT صحبت می‌شود؛ چت‌بات مبتنی‌بر هوش مصنوعی ظاهراً نابغه‌ای که در کمتر از چند ثانیه، تقریباً به هر سؤالی جواب می‌دهد و تمام درخواست‌های شما را به‌طرز شگفت‌انگیزی اجرا می‌کند؛ از جوک گفتن و نوشتن مقاله‌ی دانشگاهی و سناریو فیلم و بازی گرفته تا کدنویسی و حل مسائل ریاضی و شبیه‌سازی محیط لینوکس. حتی بسیاری معتقدند که این چت‌بات به‌زودی جای موتور جست‌وجوی گوگل را نیز خواهد گرفت!

ChatGPT یک نمونه اولیه از چت‌بات دیالوگ‌ محور مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند زبان طبیعی انسان را متوجه شود و متون نوشتاری بسیار دقیقی مشابه انسان تولید کند. در‌حقیقت ChatGPT جدیدترین نسخه از GPT، خانواده‌ای از هوش مصنوعی با قابلیت تولید متن به‌حساب می‌آید. به‌زودی نسخه حرفه‌ای این هوش مصنوعی با قابلیت‌های جدید هم از راه می‌رسد که البته رایگان نخواهد بود.

این چت‌بات جدیدترین دستاورد شرکت تحقیقاتی OpenAI است که ایلان ماسک یکی از بنیان‌گذاران آن محسوب می‌شود. این شرکت با همکاری یکی از سرمایه‌گذاران سیلیکون ولی به نام «سم آلتمن» در اواخر سال 2015 تأسیس شد و هدفش توسعه هوش دیجیتال برای کمک به بشریت است.

چت‌بات (chatGPT) مبتنی بر هوش مصنوعی که شاید جایگزین انسان شود

البته ایلان ماسک از این استارتاپ جدا شد و فاصله‌اش با آن را افزایش داد. ایلان ماسک که حالا مدیرعامل توییتر است، یکشنبه در توییتی اعلام کرد که OpenAI برای آموزش ابزارهای خود به دیتابیس این شبکه اجتماعی دسترسی داشته که البته حالا چنین کاری را متوقف کرده است.

این چت‌بات به ‌اندازه‌ای محبوب شده که طبق گزارش‌ها، مایکروسافت که چند سال پیش 1 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده بود، حالا می‌خواهد 10 میلیارد دلار دیگر در این شرکت سرمایه‌گذاری کند.

ChatGPT چگونه کار می‌کند؟

این چت‌بات که با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی توسعه پیدا کرده است، از طریق یک رابط کاربری گفت‌وگو‌محور، به سؤالات پاسخ داده و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ابزار از طریق یک نمونه عظیم از اطلاعات اینترنت آموزش داده شده است.

استفاده از ChatGPT رایگان است؛ اما متأسفانه دسترسی به وب‌سایت آن برای ما در ایران با مشکلات بزرگی همراه است؛ ازجمله اینکه لازم است از ابزار تغییر آی‌پی استفاده کنیم و شماره تلفن واقعی کشور دیگر را داشته باشیم (شماره مجازی کار نمی‌کند)

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled