به ‌تازگی نوعی هوش مصنوعی توسعه داده شده که می ‌تواند کلمات و جملات مربوط به فعالیت مغز را با دقتی شگفت‌انگیز و البته همچنان محدود، رمزگشایی کند. این هوش مصنوعی تنها با استفاده از چند ثانیه از داده‌های فعالیت مغز انسان، می ‌تواند حدس بزند فرد چه چیزهایی شنیده است. محققان در یک بررسی اولیه دریافتند که این هوش مصنوعی، در ۷۳ درصد مواقع می‌تواند پاسخ صحیح را درمیان ۱۰ احتمال اول خود جای دهد.

جیووانی دی لیبرتو، دانشمند فعال درزمینه علوم کامپیوتر در کالج ترینیتی دوبلین که در این تحقیق شرکت نداشته، می‌گوید:
” عملکرد هوش مصنوعی بالاتر از آن چیزی بود که که بسیاری از افراد در این مرحله اساساً آن را ممکن می‌پنداشتند.”

رمزگشایی فعالیت مغز به گفتار با هوش مصنوعی
این هوش مصنوعی می‌تواند ، کمک به هزاران نفری در سراسر جهان کند که قادر به برقراری ارتباط ازطریق گفتار، تایپ یا زبان اشاره نیستند. این شرایط وخیم و دشوار شامل بسیاری از بیمارانی می ‌شود که با حداقل هوشیاری یا «حالت نباتی» دست‌ به ‌گریبان هستند.
کینگ و همکارانش یک ابزار محاسباتی را برای تشخیص کلمات و جملات موجود در ۵۶ هزار ساعت گفتار ضبط‌شده از ۵۳ زبان دنیا آموزش دادند.

در این پایگاه‌های اطلاعاتی، شرکت‌ کنندگان به داستان ‌ها و جملاتی از برخی کتاب ‌ها مثلاً کتاب پیرمرد و دریا نوشته ارنست همینگوِی و آلیس در سرزمین عجایب نوشته لوئیس کارول گوش می‌ دادند و در همان زمان مغز آنها با استفاده از مغناطیس‌ نگاری مغزی یا نوار مغزی اسکن می‌شد. این تکنیک ‌ها جزء مغناطیسی یا الکتریکی سیگنال ‌های مغز را اندازه می ‌گیرد.
سپس، تیم پژوهشی تلاش کرد با کمک یک روش محاسباتی که به توضیح تفاوت‌ های فیزیکی مغزهای شرکت‌ کنندگان کمک می‌ کرد، مواردی را که شرکت ‌کنندگان شنیده ‌اند، فقط با استفاده از سه ثانیه داده‌ فعالیت مغزی هرکدام از آن‌ه ا رمز گشایی کند.

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled