اروپایی ها در صدد یافتن روش‌های جدیدی برای کاهش تاثیرات اقلیمی دیتاسینترها هستند. به همین جهت، اخیرا سخنانی مبنی بر احتمال انتقال دیتاسنتر ها به فضا از سوی اروپایی‌ها منتشر شده که گویای رویکرد آن‌ها در قبال تغییرات اقلیم است.
نقشه اروپا حول ارسال دیتاسنترها به فضا ارائه شده و در همین راستا تحقیق جدیدی تحت نام ASCEND نیز با بودجه تقریبی دو میلیون یورو توسط بنیاد Horizon Europe آغاز شده است. در ادامه این طرح، اروپا همچنین به دنبال کاهش اثرات اقلیمی سایر ادوات پردازشی سنگین (HPC) خواهد بود.

اروپایی ها به فکر ساخت دیتاسنتر در فضا هستند.

تامین انرژی دیتاسنترها از طریق پانل‌های خورشیدی

یده اتحادیه اروپا بر تامین انرژی کامل دیتاسنترهای فضایی از پانل‌های خورشیدی تاکید دارد. بنا بر پیش‌بینی محققین، این پانل‌ها قادر به تامین صدها مگاوات انرژی خواهند بود.
از طرف دیگر ارتباط این دیتاسنتر ها با زمین از طریق اتصالات نوری خواهد بود. بر اساس ادعای محققین موسسه فضایی تالس آلنیای فرانسه، اتحادیه اروپا به طور کامل زیرساخت‌های تکنولوژیک مربوط به این سیستم‌های تامین انرژی و اتصال را در اختیار دارد.
البته مساله نگران‌کننده دیگر در این زمینه این است که موشک‌های ارسال‌کننده هر دیتاسنتر به فضا، خود منبع بزرگ تولید ساختارهای کربنی به شمار می‌روند. علاوه بر این، فعالیت طولانی‌مدت در فضا نیز خود مساله دیگری است که هنوز نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری دارد.
به همین جهت، یکی از مهم‌ترین محورهای پروژه تحقیقاتی ASCEND، تحقیق پیرامون این مساله است که آیا ساخت دیتاسنتر و ارسال آن به فضا می‌تواند تاثیر مهمی در کاهش تولید ضایعات کربنی در کره زمین و در نهایت کاهش اثرات تغییرات اقلیمی داشته باشد یا خیر.

به بیان دیگر، محققان اروپایی در حال یافتن پاسخ به این سوال هستند که آیا در درازمدت، تاسیس دیتاسنترهای فضایی می‌تواند به کاهش اثرات تغییر اقلیم کره زمین کمک کند یا خیر؟

دایاسرور، تخصصی ترین مرکز فروش و پشتیبانی محصولات HPE و EMC

Untitled