در این مقاله قصد داریم به سوالی پرتکرار میان کاربران در دنیای تکنولوژی بپردازیم: یک هارد دیسک چقدر عمر میکند؟ داده های ما بر روی هارد دیسک چقدر در امان است؟ چه زمانی نیاز به تعویض هارد دیسک داریم تا داده های خود را از خطر پاک شدن حفظ کنیم ؟
امروزه همگی میدانیم که داده های ذخیره شده در DVD و CD برای همیشه ماندگار نیستند؛ حال این بحران در هارد دیسک های HDD و SSD چگونه است؟
درواقع عوامل زیادی در طول عمر یک هارد دیسک تاثیرگذار است؛ شرایط محیطی مانند دما، رطوبت، صدمات فیزیکی و میزان جابجایی دیتا.
توجه به طول عمر هارد دیسک ها در سازمان ها، شرکت ها و دیتاسنترها بسیار اهمیت بالایی دارد. بدون توجه به طول عمر هارد دیسک ها و نداشتن پشتیبانی از داده ها خطر از بین رفتن اطلاعات و اسناد مالی شرکت را به همراه دارد.

طول عمر هارد دیسک ها :

هنگامی که داده ها از روی هارد دیسک حذف می کنید، به معنای حذف همیشگی آنها نیست و این اطلاعات توسط کارشناسان امنیت اطلاعات قابل ریکاوری هستند. در واقع می توان گفت تنها راه از بین بردن اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد دیسک ها از بین بردن فیزیکی آنهاست.
اما این بدان معنا نیست که هارد دیسک یک فضای ذخیره سازی طولانی و قابل اعتماد است.

طول عمر هارد دیسک
شرکت BackBlaze که فعال در حوزه ذخیره سازی ابری است؛ بطور پیوسته 25,000 هارد درایو را طی چهار سال گذشته بصورت آنلاین نگهداشته است. هر بار که یک درایو خراب می شود، تعداد روز کاری آنها را یادداشت می کنند، سپس آن را عوض می کنند. حال ، BackBlaze داده ها و نمودارهای شگفت انگیزی دارد که جزئیات میزان خرابی هارد دیسکها رادر چهار سال اول عمر آنها نشان می دهد.

طول عمر هارد دیسک ها چقدر است ؟

به نظر می رسد که هارد درایوها سه مرحله عمده خرابی دارند. در نخستین مرحله، که 1.5 سال به طول می انجامد، هارد درایوها دارای میزان خرابی سالانه ی 5.1% هستند. برای 1.5 سال بعدی، میزان خرابی سالانه به 1.4% کاهش می یابد. پس از سه سال، میزان خرابی به 11.8% در هر سال افزایش می یابد. بطور خلاصه، این بدین معنی است که حدود 92% از هارد درایوها در 18 ماه اول سالم باقی می مانند و تقریبا همه ی آنها (90%) سه سال عمر می کنند.
با مقایسه از روی این شکل ها، تنها کمتر از80% از تمام هارد درایوها برای چهارمین سال سالم می مانند. Backblaze شکل هایی برای سال های بعدی ندارد، اما مهندس برجسته آن Brian Beach، تصور می کند که احتمالا میزان خرابی در حدود 12 درصد در سال باقی خواهد ماند. این به این معنی است که 50 درصد از هارد درایوها تا سال ششم سالم باقی خواهند ماند.

شما همچنین میتوانید مقاله زیر را نیر مطالعه کنید: 

تفاوت هارد سرور با هارد معمولی 

چرا هارد دیسک ها خراب می شوند؟

سه مرحله متفاوت خرابی وجود دارد و بترتیب سه مسیر مجزایی که در آن هارد دیسکها خراب می شوند.

خرابی ها در اولین سال عمدتا بوسیله ی نقص های تولید در کارخانه ایجاد می شود. که بیانگر اثر lemon است که علیرغم سالم بودن درایوتان برای چند سال، برخی از آنها تنها پس از چند ماه خراب می شوند.

خرابی هارد دیسکها بین 18 تا 36 ماه، با خرابی های تصادفی ایجاد می شود. مسائل تصادفی و کوچک که اگر بدشانس باشید پیش می آید. با گذشت چهار سال از تولید یک هارد درایو، نرخ های خرابی بشدت افزایش یافته و هارد درایوها فرسوده می شوند.اجزای مختلف فقط می توانند بچرخند، بگردند ولی هارد دیسک نمیتواند بصورت عادی کار کند و توسط کامپیوتر و یا سرور و… شناسایی شود .

از آنجا که به احتمال 5.1٪ درایوتان در اولین سال خراب خواهد شد، باید یا بطور منظم از داده های خود پشتیبان بگیریدیا از ساختار افزونگی یا Redundancy استفاده کنید و یا اگر احساس خطر می کنید، هیچ داده با ارزشی را در آن درایو نگه ندارید تا زمانیکه هر مشکلی که داشت رفع شود یا 18 ماه خراب نشود. هرچند، بعد از 36 ماه بایستی از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید یا اطلاعات را در یک هارد درایو تازه کپی کنید .

طول عمر هارد دیسک

طول عمر SSD ها چگونه است ؟

و اما SSD ها شامل دیسک های گردان، یا بازوهایی که در سر آنها هد مغاطیسی قرار گرفته باشد، نیست! معماری ساخت آنها بصورت چیپست های از نوع Flash میباشد.

این تصویر نمای داخلی یک SSD را نمایش میدهد.

طول عمر هارد دیسک

  1. همانطور که میبینید خبری از دیسکهای سخت یا سایر قطعات متحرک نیست! و این بدان معناست که دیگر اثری از خرابی بر اثر اصابت هد به دیسک یا کرش کردن وجود ندارد.
  2. علاوه بر این، معماری افزایشی دوام در SSD ها اعتماد بخشی بیشتری به این نوع از استوریج ها میبخشد.
  3. بسیار کمتر در معرض شک های حرکتی و محیطی قرار میگیرند، همچنین مغناطیس و آهنربا تاثیری بر روی آنها نخواهند داشت. با این حال در نظر داشته باشید که سایر موارد استفاده شده در SSD ها همانند HDD ها بوده و کم و بیش احتمال خرابی دارد.
  4. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که SSD ها بیشتر از HDD ها مستعد خرابی در نوسانات برقی هستند.
  5. نکته قابل توجه دیگری هم که وجود دارد این است که این تکنولوژی جدید بوده و هنوز تحقیقات جامعی در خصوص مقدار مقاومت آنها در طولانی مدت صورت نگرفته و آمار دقیقی نیز منتشر نشده است.
  6. طول عمر هر بلاک حافظه در SSD ها به تعداد چرخه Write کردن یا نوشتن دیتا روی اون بلاک محدود میشه. به زبان ساده تر طول عمر SSD یعنی تعداد دفعاتی که یک داده ( یک تکه داده ) میتواند روی بلاک ذخیره شود.
  7. در SSD هایی که در ابتدا تولید شدند، تعداد این چرخه ها اغلب محدود بوده و فقط به چند هزار چرخه محدود بود. که البته این مقدار در SSD ها مدرن افزایش پیدا کرد، و هم اکنون تقریبا مشکلی از این بابت وجود ندارد.