رم 512 گیگا بایتی DDR5 سامسونگ برای دیتاسنترها:

شرکت سامسونگ به تازگی ماژول RAM جدید خود را با حافظه 512گیگابایت و نرخ انتقال DDR5-7200 مگابیت بر ثانیه معرفی کرد.
این ماژول RAM در مقایسه با نمونه DDR4 تا 40درصد عملکرد بالاتر و دوبرابر ظرفیت بیشتر را ارائه می دهد.این ماژول RAM برای کامپیوتر های شخصی و سیستم های مشابه ساخته نشده است و سامسونگ آن را مختص استفاده در سرورها و دیتاسنترها تولید کرده است.
به‌ نقل قول از ZDNet، حافظه‌ی رم سامسونگ با استفاده از فناوری HKMG تولید شده است و نرخ انتقال داده‌ی حداکثر ۷۲۰۰ مگابیت‌برثانیه ارائه می‌دهد که بیش از دو برابر بیشتر از حافظه‌های DDR4 مرسوم است. سامسونگ می‌گوید هشت لایه‌ تراشه‌ی ۱۶ گیگابایتی DRAM را روی هم قرار داده است تا ماژول ۵۱۲ گیگابابتی تولید شود.

رم 512 گیگا بایتی DDR5 سامسونگ برای دیتاسنترها
حافظه‌ی ۵۱۲ گیگابایتی DDR5 سامسونگ می‌تواند پهنای باند زیاد را در حوزه‌هایی مثل ابررایانه، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و تجزیه‌و‌تحلیل داده را انجام دهد. طبق ادعای غول کره‌ای دنیای فناوری، استفاده از فناوری HKMG برای لایه‌ی پوششی به‌جای استفاده از سیلیکون اکسی‌نیترید باعث می‌شود حافظه‌ی DDR5 سامسونگ درمقایسه‌با دیگر حافظه‌ها کمتر دچار نشتی جریان برق شود. این فناوری مصرف انرژی حافظه‌ی سامسونگ را ۱۳ درصد درمقایسه‌با نسل‌های قبل کاهش می‌دهد و آن را به گزینه‌ای جذاب برای دیتاسنترها تبدیل می‌کند.
و همچنین همکاری تیم‌های مهندسی اینتل با شرکت‌هایی مثل سامسونگ تنگاتنگ است تا حافظه‌ی DDR5 سریع و کم‌مصرف را ارائه دهند که عملکردشان بهینه و با پردازنده‌های نسل بعد سری Intel Xeon Scalable با نام Sapphire Rapids سازگار است. ناگفته نماند اس کی هاینیکس، رقیب سامسونگ، سال گذشته‌ی میلادی نخستین ماژول DDR5 خود را رونمایی کرده بود.